۱۳۸۹ اردیبهشت ۱۰, جمعه

عوارض بهداشت و روش ترابی – راجی

بهار نوشابه سازان چندان طول نکشید، عوارض ناقابل ده درصدی بهداشت یک شبه از راه رسید. من خود شاهد بودم که با تجربه ها فریب دوران کوتاه مدت سه درصد را نخوردند و هر دم منتظر فرمان جدیدی بودند. اما هرچه بود از اول مهر هشتاد و هفت تا کنون این صنعت نیز طعم مالیات کم دادن را چشید. خوشا به حال آنانکه که این فرصت را پشتوانه ای برای چنین روزی قرار دادند. اگر یادتان باشد در دوران تجمیع عوارض مالیات و عوارض دوغ و نوشابه و بعدا نوشابه رژیمی متفاوت بود ، کالای بازرگانی نیز اساسا شامل تجمیع عوارض نمی شد. اکنون در شرایط نسبتا مشابهی هستیم مالیات و عوارض سه درصدی شامل هر نوع فروشی است، ولی عوارض بهداشت فقط مخصوص تولید کنندگان است و کالای بازرگانی چنین مالیاتی ندارد. در زمان تجمیع عوارض بسیاری در کدینگ عوامل افزاینده، مالیات دوغ و نوشابه و نوشابه رژیمی را جدا تعریف می کردند گرچه این روش هنگام کنترل، ساده سازی می کرد ولی انبوهی از انواع مالیات و عوارض در زیر صورتحساب و بارنامه و فاکتور، فضای تنگی برای طراحان فرم ایجاد کرده بود، و اجبار هم داشتیم که همه عوامل را به فروشندگان منتسب کنیم، که اگر محصول مشمولی بود، عوامل آن محاسبه شود. برای پرهیز از این مشکل جناب آقای ترابی مدیر مالی چشمه نوشان و جناب آقای مهندس راجی مدیر کامپیوتر این شرکت ابتکار جالبی را به کار برده بودند که هم اکنون می تواند کاربرد داشته باشد. با اجازه این دوستان این روش را برای اطلاع و استفاده شما در اینجا می گذارم.

اگر فقط سه کد افزاینده، مالیات و عوارض و بهداشت تعریف کنید و تاثیر آنها را در دل قیمت فروش بگذارید، در این صورت نسبت آن 113 خواهد شد که محصول تولیدی شامل همه این موارد می شود، اما محصول بازرگانی کمابیش شامل دو قلم افزاینده 1.5 درصدی است که علی الاصول نسبت آنها 103 است . حال اگر تناسبی ببندید و هنگام صدور اعلامیه برای این عوامل، صورت کالاهای بازرگانی را به جای عدد 1.5، عدد مناسب، مستخرج از تناسب را قرار دهید، مشکل حل خواهد شد. مجددا توجه فرمائید که این روش برای سلایقی است که دوست دارند تاثیر عوامل افزاینده را در دل قیمت فروش تعریف کنند . دیگران فقط کافی است یک عامل جدید ده درصدی اضافه کنند.

برای دوستانی که چهار واحد ریاضیات مهندسی پیشرفته پاس نکرده اند !! تناسب را در اینجا می نویسم. ایکس عددی است که باید در اعلامیه بزنید.

1.5/103=X/113

در خاتمه مایلم ضمن عذر خواهی از همه شما و طلب حلالیت ، صمیمانه اعتراف کنم که پیدایش یک شبه این عوارض سنگین، گرچه تمام تولید کنندگان را در این بازار رقابت پریشان کرد، اما موجب خرسندی من شد. چرا که حسابی برای سیستم بازار گرمی می کند. می دانید که در زمان تجمیع عوارض چه ابتکارات ارزنده ای بکار برده و در سیستم گنجانده بودیم که ضمن ساده سازی اجرا ، از تمام فرصتهای قانونی برای کاهش این مالیات کمر شکن براحتی استفاده شود. با لغو تجمیع عوارض تمام آن ابتکارات میرفت که به تاریخ به پیوندد، خوشبختانه وزارت بهداشت علاوه بر سلامتی به فکر حفظ ابتکارات، نرم افزارچی جماعت هم هست!!. حالا هی من قدر اینها را ندانم.

۴ نظر:

  1. با سلام, راه حلهای دیگری هم موجود است. چه کنیم خواستیم نظری داده باشیم نگویند لال است!

    پاسخحذف
  2. نرم افزارچی جماعت به خاطر ابتکاراتشان دوست داشتنی هستند نه بخاطر اجرای برنامه های آماده DOS , WINDOWS فرنگی

    پاسخحذف
  3. خيلي مخلصيم ولي به خاطر اينكه نه ما تو دردسر بيفتيم نه شما همون را غلطه رو پيش ميريم

    پاسخحذف