۱۳۹۰ بهمن ۲, یکشنبه

سه تصویر از عراق بعد از فروپاشی صدام

وقتی صدام حسین یکی از خونخوارترین دیکتاتورهای منطقه و بلکه جهان سرنگون شد و رژیمش با سرعت و برق و باد فرو پاشید، سه تصویر از عراق به جهان مخابره شد.
1-     تصویر جامعه عرب سنی، که مشخص بود کاملا سر در گم است. اعراب سنی همواره حاکمان بلامنازع عراق فعلی بوده اند. قبل از استقلال عراق و در زمان تسلط امپراتوری اسلامی، حاکمان محلی از اعراب سنی انتخاب می شد و بعد از استقلال تا زمان صدام نیز حاکمیت اصلی دست آنها بوده است. اعراب سنی بهت زده نگران آینده خود بودند. نگرانی ای که تا کنون هم ادامه دارد.
2-     تصویر جامعه عرب شیعه، جامعه ای رها شده از تسلط اعراب سنی که به زحمت آنها را به مسلمانی قبول داشت، توانست در نزدیکترین فرصت که مصادف با اربعین بود، قدرت خود را نشان دهد. جمعیتی سیاهپوش و بزرگ، سینه زنان و قمه زنان با سرهای خونین به سمت مقدس ترین مکان شیعیان راهپیمائی کردند. این تصویر جهانیان را حیرت زده کرد. مذهب شیعه را بسیار بیش از گذشته وارد ادبیات جهانی کرد. جهانی که عموما تصویر او از اسلام، اسلام سنی بود.
3-     تصویر جامعه کرد عراقی، جامعه کرد شاهد خشن ترین سرکوبها در زمان صدام بود. از نسل کشی شیمیائی حلبچه تا جنگهای طولانی مدت پیشمرگان با حکومت مرکزی، هزاران هزار قربانی روی دست این ملت گذاشته بود. اما تصویر این ملت بعد از آزادی عراق و سرنگونی صدام، تماما رنگ و شادی و رقص و پایکوبی و دست افشانی و هلپرکه کردی بود. سرزمین سرشار از موسیقی کردستان، علیرغم تمام ناملایمات، ذاتا شاد است. اما این تصویر هیچ تناسبی با دو جمعیت عمده دیگر عراق نداشت.

سنی های بهت زده و شیعیان عزادار همچنان گرفتار اختلافات باستانی خود هستند و شاید به این زودی ها نیز به نتیجه ای نرسند. اما کردستان اکنون امن ترین نقطه عراق است. آنها برای اولین بار در منطقه بحرانی خاورمیانه تقسیم بندی جدیدی را وارد ادبیات جهانی کرده اند. کرد، شیعه، سنی. که ذاتا قیاس مع الفارق نژاد و مذهب است. کردهای عراق  اکثرا سنی هستند، سنی هائی بسیار معتقد. اما نشان دادند در عمل سکولارترین ملت منطقه که هیچ عنادی هم با مذهب ندارد، کردستان عراق است. آنان هرگز خود را گرفتار درگیریهای مذهبی عراق نکرده اند. تجربه و دستاورد مبارکی است.

۲ نظر:

  1. اگر در این نوشته تان تورک را به معنای تورکهای تورکیه و آذربایجان را به جای تورکهای آذربایجان به کار برده اید باید بگویم که کار درستی نکرده اید جناب بابایی. ما تورک هستیم نه آذربایجان! آذربایجان سرزمین از جان عزیزترمان هست اما اتنیک و ملیت ما نیست. آذربایجان متعلق به کوردهای آذربایجان هم هست. لطفا در نوشته هایتان دقت کنید و یا اگر من اشتباهی مرتکب شده ایم مرا از این اشتباه در بیاورید. با تشکر

    پاسخحذف
  2. البته در این نوشته به آذربایجان اشاره ای نشده بود. شاید مقدمه فیس بوک مد نظر شماست

    پاسخحذف