۱۳۸۹ بهمن ۲۲, جمعه

سرنگونی حسنی مبارک، پروسترویکا و خلخالی

مقاومت مردم مصر نتیجه داد و حسنی مبارک در 22 بهمن از قدرت کناره گرفت. حسن تصادف جالبی است!. سالها پیش مجله بیاد ماندنی آدینه در خصوص پروستریکا در اتحاد شوروی سابق از صاحبنظران و رجال سیاسی نظر خواهی کرده بود. از جمله این شخصیتها مرحوم مهندس بازرگان و شیخ صادق خلخالی بود. مهندس بازرگان که باسواد و مسلط به زبان فرانسه و احتمالا انگلیسی بود، و فردی باسواد و مجرب محسوب می شد، در جواب آدینه گفت: "که ما نه سر پیازیم و نه ته پیاز. از اوضاع کشور خودمان درست و حسابی اطلاع نداریم و شخص مطلعی مثل برژینسکی (مشاور امنیت ملی رئیس جمهور وقت امریکا) نمی تواند پیش گوئی کند، من چه می توانم بگویم!"  و بعد با احتیاط شروع به تحلیل و اظهار نظر کرد. اما وقتی نوبت به صادق خلخالی قاضی شرع ابتدای انقلاب رسید او که تمام اطلاعاتش از مجلات دم دستی تهران بود، به شیوه خود  برنامه های  چند ده سال بعد شوروی را هم پیش بینی کرد!. و جالب اینجاست که هیچ تردیدی هم در اظهارات خود روا نمی داشت. شاید مرحوم بازرگان خلاف جریان آب شنا می کرد و آن شیخ کم اطلاع نمونه ای بود از خیل کسانی که براحتی از طب تا نجوم نظر می دهند و راه حل تعیین می کنند. هر وقتی به موضوعی می رسم که اصولا هیچ اطلاع دست اولی از آن ندارم و می خواهم نظر هم بدهم یاد این مطالب مجله آدینه در حدود بیست سال پیش می افتم. با این وجود و وحشت از این تشابه، بطور غریزی معتقدم که مصر، ترکیه ای دیگر در شمال افریقا خواهد شد. این کشور ملتی با ظرفیت دارد. در چند ده سال گذشته هم عبدالباسط را به دنیای اسلام تقدیم کرده است و هم ام کلثوم افسانه ای را به بشریت. چنین جامعه ای درمانده نخواهد شد. شاهد مدعای من گزارش محمد منظرپور خبرنگار بی بی سی از قاهره است:
صحنه ای که فکر کنم هیچ وقت از ذهنم پاک نشود، صحنه ای بود که روز جمعه در حاشیه تجمع چند صد هزار نفری مخالفان حکومت شاهدش بودم. در خیابانی مجاور میدان تحریر یک خانم جوان محجبه به تنهایی در بین انبوه مخالفان فریاد می زد "درود بر مبارک، نعم مبارک". به محض مشاهده این صحنه، وحشت وجودم را فرا گرفت و هر لحظه انتظار داشتم مردان جوان خشمگین این دختر جوان را حداقل مورد بی حرمتی لفظی قرار دهند، اما در کمال نا باوری دیدم که مردم صرفا ً با حفظ فاصله شعار "لا مبارک، لا مبارک" سر دادند و حتی مسیری برای عبور این دختر جوان گشودند. من هرگز این میزان تساهل را نه در ایران بلکه حتی در انگلستان هم ندیده بودم.

۶ نظر:

 1. 22 بهمن ماه..... يوم الله يوم الله

  پاسخحذف
 2. من فکر می کنم خیلی ها خدا را دوستدارندو شاید ایمان داشته باشند که او هم آنها را دوست دارد .
  بین این دو ولایت چه جای دارد آن هم این ولایت
  یک سئوال آیا، دین بین سالهایی که اززندگیمان می گذرد (در گذشت زمان )نقش کم رنگتری پیدا نکرده آیارفتارهای نامناسب حاکمین دلیل این موضوع نیست
  هر اتفاقی که باب طبعشان نیست بادین آن را وتو می کنند ودر نتیجه حالت فعلی بوجود می اید (دین گریزی )

  عاشق اوکه انسانهارا دوست دارد

  پاسخحذف
 3. دوست خیالاتی من! انچه که در مورد مصریان میگویی به درد ... میخورد و عبدالباسط و الازهر و مفتی تنطاوی هم به درد هیچ زمانی وهیچ بنی بشری هم نخورده و در اینده هم اصلا! . بنظر بنده هر دولتی انجا بیاد یکساله/دوساله سقوط میکند چون بشدت فقیرند و بقول گاندی پیامبر بزرگترین خشونت فقر است! ظرفیتی هم که شما به ان مینازید (مبارک نعم) جو غالب نیست و نماز والله اکبر و زنان محجبه مجبور تاریخی(انهم در زیر حمایت ارتش و...) گویای راه دراز و... است. زنان ایران 100 رحمت !راستی فیلم زدن یک زن بیحجاب را در تونس دیدی؟ مردان میگفتند زن در اشپزخانه!فکر نکنید برای شما از اسلام دست بکشیم؟... گزارش رادیو فردا عالی بود و اینده را ترسیم کرد مگر فرانسویان و غربیها دست بکار بشن!! پاشنه اشیل اعراب زنان ودمکراسی است. لطف کن اینده را بر اساس منطق پیشبینی کن نه انچه که دوست داری بشه. مبارک راحت شد چون فقر مصر را خفه میکند . با گدایان نمیتوان وارد دهکده جهانی و دبلیو تی او و...شد!

  پاسخحذف
 4. شیخ بزرگوار شیراز در تورات زبان فارسی می فرماید
  تواضع زگردن فرازان نکوست - گدا گر تواضع کند خوی اوست

  بر همین سیاق ملتی که بهترین صوت مذهبی و غنای آهنگین را همزمان به بشریت عرضه کرده است، یقینا ظرفیت بالائی دارد. مصر فقط کشور اخوان المسلمین نیست، کشوری است که نام جهانی خود را از بیست مردمش یعنی قبطی ها گرفته است. بهترین مساجد و قدیمی ترین کلیساها را دارد. اهرام را دارد، الازهر را دارد، سینما ئی برای خود دارد، نجیب محفوظ دارد، یوسف شاهین دارد، سامیه جمال دارد و .... کشوری مثل عربستان سعودی فقط یک بخش از همین مجموعه را (باضافه نفت) شاید داشته باشد و یحتمل حالا حالاها باید در صف ورود به جوامع مدرن باشند. آنچه شما می گوئید بیشتر در خصوص چنین کشورهائی صادق است نه مصر باشکوه. همین الان بی بی سی گزارش کرد که مردم مشغول پاکسازی میدان تحریر هستند، تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل و از این همه شعور.
  من که فعلا حسابی خوشحالم.

  پاسخحذف
 5. ما قصد بر هم زنی خوشی شما را نداریم! خوشحالی با خوشبینی و واقعبینی متفاوت است! ضمنا شما در مقاله اصلیتان، حرفی از اهرام مصر و خط هیروگلیف نزده بودین و تازه اضافه کردین که درست است ولی عین ما و یونانیان، متاسفانه انچه بر مصر حاکم است همان الازهر است (که قبل از سقوط مبارک تظاهرات را حرام اعلام کرده بود) نه باستانی وقبطی بودنش! مقایسه عربستان و مصر هم از جنبه ای درست است و حق با شماست (از پشت کوه نیامدیم وبعضی چیزها را میدانیم)ولی از جنبه دیگر نه! سگی بوده اسیاب میلیسیده وسگی دیگر هم ...نش را! بحث مااماری و جو غالب است . حالا ما بگیم فقر هی شما بگو الازهر وباسط و امکلثوم! کارگران وپرستاران مصری در امارات و عربستان کار میکنند ولی ترکان در المان و تونسی ومراکشی در فرانسه...(چند تا ازتروریستهای تراز اول القاعده مصری بودند؟ جوگیر نشین!و همه جنبه ها را ببینید)
  نمیدانم چرا بنده صحنه کتک زدن زن بیحجاب تونسی و ادامه مقاومت بخشی ازمردم مصر در میدان تحریر را میبینم ولی شما مشغول پاکسازی میدان هستید؟
  مغلطه اعظم دیگری هم که فرمودین و وسط دعوا تعیین نرخ، مقایسه اهرام با مساجد بود چراکه توریست سویدی هیچوقت برای دیدن معماری عمروعاص و مالک اشتر به انجا نمیره و همان اثار کفر فرعونی (بزرگترین کفر)است که نانی را به سفره مسلمانان منور برده! راستی میدانی که اعراب متمدن بیابانی ،خیلی سعی کردند اثار کفر رااز بین ببرند ولی نشد و گرنه سالانه 10-15 میلیارد دلاری کسری بودجه عاید مصر میشد!... از این بحثها بگذریم و اما امروز:
  انچه که برایم جالب بود نقش ارتش مصر بود که تکیه گاه امن مردم بود و این بخاطر این است که ارتش مصر با اسراییل و انگلیسیها جنگیده نه با مردمش! ( عین ارتش ترکیه با انگلیسیها جنگیده- البته کردکشی هم بله) ولی ما چی؟ لر وبلوچ وکرد کشی الا ماشاله!
  بنده هم از سقوط دیکتاتور خوشحالم ولی امیدوار نیستم مصریان به زودی به دمکراسی برسند!بابا روسیه و اوکرایین و ترکیه.. مشکل دمکراسی دارند! ضمنا امریکاو انگلیس و اسراییل و تعادل قوا و نقشه راه و...هم هست!(انگلیس و اسراییل مقابل هم).
  ما نفهمیدیم تمیز کردن میدان تحریر چه حدیث مجملی دارد! ولی ادامه مقاومت جمعیتی که خواهان تحقق دمکراسی بودند( ولی نهایتا بزور ارتش دارند متفرق میشن برایم )معنادار بود که ظاهرا برای جنابعالی مهم نبوده و بقول مهندس بابایی اهل قلم زیاد جدی نمیگیرند!!
  خودمانیم شعر سعدی چه ربطی داشت؟
  بینهایت!

  پاسخحذف
 6. راستی گفته های بینهایت در خصوص مصر به واقعیت نزدیکتر شد وبقول عوام سبز شد. چون دیروز ارتش مهربون مصر عده ای را سرکوب کرد و حتی کشته! همان راه دراز صحیحتر است...

  پاسخحذف