۱۳۹۰ شهریور ۳۱, پنجشنبه

توسعه سیستم رمزگذار و دسترسی تکمیلی در سفارشها

ایده اولیه رمزگذار سیستم توزیع و فروش را از ناول نت ویر گرفتم. ناول نت ویر فایل سرور فوق العاده ای بود که تنظیم سطوح دسترسی آن تا مدتها پیش، حتی در ویندوز سرور نیز وجود نداشت. امکانات پیشرفته ای که هم اکنون در نسخ جدید ویندوز پشتبانی می شود بقدری سخت است که بعضا از دید اهل فن هم مخفی می ماند. برعکس در ناول نت ویر هنگام تنظیم دسترسی کاربران، تمام امکانات عملا در معرض دید ادمین سیستم قرار می گرفت. سال 1371 و هنگام سربازی ایده سیستم رمزگذار فعلی با اقتباس از شیوه ناول نت ویر به ذهنم رسید و همان موقع نیز در سیستم حسابداری عملی کردم. قبلا در تمام سیستمها مبنا بر این بود که بخشهای غیر قابل دسترسی برای کاربر کم رنگ می شد. علاوه بر حسرت کاربر که عدم صلاحیت او در چشمش! فرو می رفت، موجب ناراحتی مدیران نیز بود. در آن تاریخ این سیستم رمزگذار نظیر نداشت و اگر اغراق نباشد شیوه دسترسی دادن آن کاملا ابتکاری است. از همان منوئی که برای کار عادی استفاده می شود، دسترسی نیز قابل تعریف است. هم اکنون نیز بسیاری از نرم افزارهای مدرن این امکان را ندارند. یکی از اشکالات مهم و کاربردی آن در دسترسی گروهی به بخشی از آیتمها بود که نبود آن برای مدیران سیستم پرمشقت است. مثلا اگر بخواهیم کل اطلاعات پایه را به یک سطح دسترسی منتسب کنیم همچنان باید آیتم به آیتم تعریف شود. این کمبود بد و بیراهی بیست ساله و پیوسته را نصیب طراح کرده است. اینکه هر کاربر فقط به یک سطح دسترسی منتسب می شود، اشکال بعدی است. که البته با توجه به محدود بودن کاربران در یک شبکه محلی خیلی آزار دهنده نیست. اگر امروز سیستم رمزگذار و دسترسی، طراحی کنم به آنچه که ایراد اساسی و مهم همه نرم افزارهای موجود و معروف در بازار  می بینم، خواهم پرداخت: دسترسی در سطح رکورد. هیچ نرم افزاری در حال حاضر چنین سرویسی ندارد. این در حالی است که بسیار کاربردی است. طراحی و کاربردی کردن واقعی آن، حقیقتا مرد کهن می خواهد. شاید هم هرگز در داخل کشور با این شرکتهای پولکی و جوانان همیشه خسته، چنین محصولی به بازار عرضه نشود. فرض کنید سیستم این امکان را داشته باشد که مدیر منطقه، سیستم را فقط از منظر مشتریان خود ببیند. بعبارت دیگر هر گزارشی در سیستم، محصول به محصول، گروه به گروه، فروشنده به فروشنده و در سطح شرکت قابل تهیه باشد، فقط از منظر عاملین همین شخص دیده شود، کانهو بقیه وجود ندارند. چه کاربرد فوق العاده ای خواهد داشت. در نرم افزارهای بسیار بزرگ خارجی چنین امکانی وجود دارد. در زمینه دسترسی کامل و راحت در سیستم حسابداری و بعدا توزیع و فروش از بیست سال گذشته، اگر حمل بر خودستائی با روکش شکسته نفسی نباشد، من پیشگام بودم و آرزو دارم روزی به طرحی اجرائی  در خصوص دسترسی در سطح رکورد برسم. این یکی از دل مشغولی های من است.
نداشتن چنین سیستم گسترده ای باعث نشده است که بطور وصله پینه ای چنین کاربردهائی در سیستم گنجانده نشود. چندین سال است که دسترسی تکمیلی در سیستم رمزگذار توسعه پیدا می کند. البته و متاسفانه نقش این توسعه فقط در روند اجراست و ارتباطی به گزارشهای سیستم ندارد. همین توسعه را نیز شاید تا حدودی بتوان دستاورد تلقی کرد. کنترل صندوق داران که به صنادیق همدیگر سرکشی نکنند در گذشته موفقیت آمیز بود. در بارنامه نیز منطقه فروش و مرکز توزیع و فروشنده قابلیت کنترل داشت. به این ترتیب که می توانستیم تنظیمی داشته باشم که یک اپراتور برای فروشنده و یا مناطق خاصی امکان صدور بارنامه داشته باشد. همین روند در سطح سفارش نیز توسعه پیدا کرد. اگر به مدیریت، رمزگذار، دسترسی تکمیلی و تنظیم "محدودیت صدور بارنامه و سفارش" مراجعه فرمائید، کنترلهائی که امکانپذر و عملی است، گنجانده شده اند. علی الخصوص دو تنظیم نحوه سفارش و نحوه پرداخت می توانند جالب توجه باشند. با ذکر یک مثال کاربردی بودن آن را توضیح می دهم. در توسعه جدید کاهنده های هوشمند، ذکر شد که دستی شدن اشانتیون در شرایط خاص نیز می تواند از طریق خود کاهنده های هوشمند اعمال شود. اگر دستی شدن اشانتیون به کد خاصی از نحوه سفارش اختصاص یابد، این خطر وجود دارد که اپراتورها هر وقت که به مشکلی برخوردند از این نوع نحوه سفارش استفاده کنند و در عالم واقع آب پاکی روی کنترلهای هوشمند بریزند. اما با کنترل تکمیلی، این شرایط خاص را به اپراتور خاص نیز می توان منتسب کرد. که کنترل بسیار موثری خواهد بود.

۲ نظر:

 1. سلام
  اول اينكه دادن دسترسي در حد ركورد واقعا يك شاهكاره
  دوما اينكه با همين سيستم ( داس منظورمه ) ميخواي اين ارمان رو محقق كني مهندس جان !!

  پاسخحذف
 2. طرحی که در نظر دارم کاملا رویائی است و شاید اصلا شدنی نباشد. آنچه که در چنین طرحی مهم است سرعت و کارآئی فوق العاده اس کیو الی است که استفاده می کنیم. من به اس کیو اس سرور میکروسافت هم تردید دارم که جوابگو باشد، پرواسیو فکسنی که به خاطر همان محدودیت داس استفاده می کنم جای خود دارد.

  در صمن این موضوع در درجه اول یک طرح است که روی کاغذ هم بسیاری از اشکالات آن برطرف نشده و برنامه نویسی و کد کردن آن بحث جداگانه و بعدی است.
  بعبارت واضح و روشن بیشتر یک آرزوست.

  پاسخحذف