۱۳۹۶ خرداد ۸, دوشنبه

مشکل سال 1400 نرم‌افزارهای ایرانی

سال 1400 شمسی بسیاری از نرم‌افزارهای قدیمی ایرانی ممکن است با مشکل بسیار جدی مواجه شوند، اما تقریباً هیچ خبری در رسانه‌های عمومی از این مسئله منتشر نمی‌شود. این مشکل از جنس همان مشکل سال 2000 میلادی است که تقریباً هیچ ارتباطی به شرکت‌های ایرانی نداشت، اما در سراسر کشور صحبت از Y2K بود. 


اولین بار اصطلاح "وای‌توک" را از پسر تاجری شنیدم که سال 1372 با هم آشنا شده بودیم. ایشان از من نرم‌افزار حسابداری خریده بود و در خانه خودشان هم آموزش می‌دید. پسران خود را هم این به جلسات می‌آورد.
اوایل سال 1378 پسر ایشان را به طور تصادفی در خیابان نادر شاه تهران دیدم. پرسیدم چه می‌کنی و گفت کامپیوتر خوانده و در اینجا مغازه‌ای دارد و قطعات کامپیوتر می‌فروشد. گفتم چه قطعاتی بیشتر کار می‌کنی تا به شرکت‌هائی که کار می‌کنم معرفی کنم. گفت الان بهترین قطعه Y2K را وارد کردیم که خیلی خریدار و طرفدار دارد. بعد پرسید راستی شما یکی برای خودتان نمی‌خواهید؟ با تعجب پرسیدم این وای‌توک چی‌چی هست؟
بعد پرسید مگر در جریان مشکل سال 2000 نیستی؟ همه دارند برای پیش‌گیری از این مشکل اقدام می‌کنند. تازه دوزاری من افتاد که Y2K همان سال 2000 است. گفتم در جریان هستم ولی به کار من ارتباطی ندارد. خنده‌ای کرد و گفت فلان‌کس هنوز تحت داس هستی؟ بعد طعنه‌ای زد که ربع قرنی است به شنیدن آن عادت دارم. گفت دنیا فرق کرده و ابزارهای جدید آمده و همه چیز ویندوزی شده است.
واقعیت این بود که مشکل سال 2000 تقریباً هیچ ارتباطی به ایران نداشت. این مشکل عموماً مربوط به نرم‌افزارهای بسیار قدیمی ولی قدرتمند جهانی بود که در آن تاریخ هنوز کار می‌کردند و با زبان‌هائی مثل کوبول برای کامپیوترهای بزرگ نوشته شده بودند. در ایران چند شرکت و مؤسسه بزرگ دولتی مثل شرکت هواپیمائی درگیر این معضل بودند. این مسئله به عامه مردم و شرکت‌های خصوصی که استفاده از کامپیوترهای شخصی تازه در آنها متداول شده بود، تقریباً هیچ ارتباطی نداشت، اما همه درگیر آن شده بودند و کسانی هم با آن کاسبی می‌کردند.
در حال حاضر اغلب نرم‌افزارهای قدیمی ایرانی که بیش از بیست سال از طراحی آنها می‌گذرد، معمولاً فیلد سال در تاریخ را دو رقم در نظر گرفته‌اند. سال 1400 با مشکل 00 مواجه خواهند شد و 1300 و 1400 را از هم تشخیص نخواهند داد. این خطای طراحی هر چقدر هم که کم باشد، به مراتب بیش از سال 2000 برای ایرانیان اهمیت دارد، اما هیچ خبری از آن در رسانه‌ها نیست.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر