۱۳۹۰ فروردین ۲۳, سه‌شنبه

یورونیوز فارسی، فرصتی یگانه

می گویند یک معلم هرگز قادر نیست دقیقا درک کند در غیاب او کلاس و شاگردانش چه وضعیتی دارند. به محض وارد شدن معلم به کلاس، وضعیت به کلی عوض می شود. شیمی دانها می گویند هرگز نمی توان ماده ای را در شرایط واقعی آزمایش کرد. به محض ورود ابزار آزمایش، شرایط هر چند اندک، تغییر می کند. فارسی زبانی است که اکنون در جهان بیشتر اهمیت سیاسی دارد. قرنهاست هیچ تولید جهانی نداشته است. به محض تولید مطلبی به فارسی، هزاران ملاحظات منطقه ای و سیاسی در آن لحاظ می شود که لزوما هم منفی نیستند. مثلا اگر هر شبکه فارسی زبان و خبرنگار ایرانی تبار با هر سیاستمدار و روشنفکری در جهان مصاحبه کند، حضور این خبرنگار و حساسیتهای او، عملا مصاحبه را به ایران هم مرتبط خواهد کرد. فرض کنید خبرنگاری در یک شبکه فارسی با برنده جایزه نوبل ادبی از امریکای جنوبی در خصوص ادبیات جهان مصاحبه می کند. در این صورت اگر اشاره ای از طرف آن نویسنده به ادبیات ایران بشود، معلوم نیست چقدر حضور یادآورانه خبرنگار ایرانی تبار عامل اصلی آن بوده است. شاید در مصاحبه با یک خبرنگار بین المللی، اصلا اسم ایران و ادبیات فارسی هم برای او غریبه باشد. مانند تعارفات دیپلماتیک مقامات در سفر به کشورهای همدیگر. بعضا مقام عالی رتبه کوچکترین اطلاعی از کشور مقصد ندارد، اما در فرودگاه از نقش برجسته آن کشور در تمدن جهانی داد سخن می دهد. جرج دبلیو بوش در سفر به پاکستان تصور می کرد پاکستانی ها عربی صحبت می کنند و صحبتهای او دردسری دیپلماتیک درست کرد. اینکه وضعیت خود را بدون حضور خود، مشاهده کنیم، راهی جز خواندن و شنیدن به یک زبان معتبر جهانی نیست. به زبان فارسی اگر امری محال نباشد، بسیار سخت خواهد بود. توهم نقطه پرگار تمدن بودن و هنر نزد ایرانیان است، موضوع را از این هم سخت تر و دردناکتر می کند. قرار گرفتن فرد در یک موقعیت جهانی مانند المپیک و نمایشگاه نقاشی، و ملاحظه اینکه چندان داخل میوه جات حساب نمی شویم، سرخوردگی زیادی به همراه دارد.
یورونیوز شبکه خبری اروپائی است که به روش خاصی اخبار را پخش می کند. این شبکه کاملا تصویری است. مجری ندارد و به چندین زبان اروپائی و عربی و ترکی و اخیرا فارسی، همزمان خبری را که تصویر آن پخش می شود، ترجمه می کند. حتی امکان دیدن تصویر بدون صدای مجری نیز وجود دارد. و از این منظر رفرنس بسیاری خوبی برای سایر شبکه های تلویزیونی است. شاید اضافه شدن زبان فارسی در شرایط فعلی به یورونیوز، با مقاصد سیاسی بوده باشد. اما فارغ از نیت مدیران این شبکه، یورونیوز ناخواسته فرصتی یگانه را در اختیار شنونده فارسی زبان می گذارد. اخبار جهان را بدون حضور مستقیم خود می بینیم و می شنویم. یورونیوز به زبان فارسی است اما برای فارسی زبانها نیست. یورونیوز بخاطر اهمیت تحولات ایران، فارسی را به زبانهای خود اضافه کرده است، اما مشغله اصلی آن ایران نیست. ایران و تحولات آن، همانقدر در این شبکه نقش دارد که در شبکه هائی مثل بی بی سی ورلد و سی ان ان. این کارکرد قطعا طراحی شده نیست، شیوه و ساختار یورونیوز این کارکرد را به آن تحمیل می کند. مثلا در سایت فارسی یورونیوز این موضوع رعایت نشده است و الویتهای ایرانی پسند بعضا تیتر اصلی سایت را تشکیل می دهد. از طرفی همین کارکرد باعث شده است بینندگان آن در مقایسه با سایر شبکه های فارسی به مراتب کمتر باشد. و شاید همین پاشنه آشیل ادامه این شبکه به زبان فارسی شود و ما را از فرصتی یگانه محروم کند.

۴۴ نظر:

 1. ممنون از اینکه خبر دادی ما که منبع خبریمون محدود شده بود به بی بی سی .

  پاسخحذف
 2. بی بی سی متمرکز روی ایران و کشورهای فارسی زبان است. از طرف دیگر استانداردهای بالای بی بی سی جهانی را به کار می برد. برای همین روز به روز بیننده بیشتر پیدا می کند. بعضا تاثیر منفی هم دارد. من خود شخصا فکر می کنم کمی نگرش ندیدن آذربایجان را دارد. مطلبی هم در این خصوص خواهم نوشت. اگر چنین موضوعی از طرف تلویزیونهای حکومتی باشد، طبیعی است. ولی اعتبار بی بی سی روز به روز آن را پرمخاطب تر می کند. در این وانفسای کمبود منبع، می ترسم عینک خیلی ها بی بی سی شود. هر چه بی بی سی دید، دیده شود. در عرصه ورزش، بی بی سی اصلا ترکتورسازی را نمی بیند ولی برای تیمهای بی هویت پرسپولیس و استقلال چندین کارشناس حاضر به یراق دارد.
  متاسفانه یورونیوز بیننده کم دارد و آن هم به نظر من در همان نگاه غیر منطقه ای است. من حداقل روزی یک ساعت به این شبکه نگاه می کنم. مثلا گزارشهای هنری آن کاملا غربی و جهانی است و شاید سالی یک بار هم به ایران اشاره نکند این را مقایسه کن با برنامه تماشا که هر سوراخ سمبه ای را می گردد تا یک کار ایرانی پیدا کند. بدیهی است هر دو لازم است ولی برای ما که اسیر چهارچوب زبان فارسی هستیم اطلاع درجه اول از جهان جای خود دارد. به نظر من با توصیه به دیگران، مخصوصا اقشار علاقه مند و باسواد میتوان بینندگان این شبکه را بیشتر کرد.تا آنها هم به کیفیت آن بیشتر بپردازند. همین دیشب گزارشی از صدای وین پخش می کرد که کافه را به قهوه خانه ترجمه کرده بود. درست که ترجمه صحیح است اما قهوه خانه در زبان فارسی و ترکی معنای خاصی دارد و برای شهری مثل وین همان کافه منظور را بهتر می رساند. منظور من این است که بیننده بیشتر به کیفیت آن قطعا خواهد افزود و خوشبختانه ایرونی بازی هم در آن کمترین تاثیر را خواهد گذاشت. چیزی که بی بی سی علیرغم استاندارد بالا از آن بی نصیب نیست.

  پاسخحذف
 3. یعنی گزارش هنری که به ایران اشاره نکند خوب است؟ دست مریزاد.

  پاسخحذف
 4. به نظر می رسد منظور من را متوجه نشده اید و یا من خوب توضیح نداده ام.فرض کنید بی بی سی فارسی گزارشی از جشنواره سالیانه ادینبورو تهیه کند، سعی گزارشگر بیشتر دیدن شرکت کنندگان ایرانی خواهد بود. این گزارش قطعا خیلی مفید است و اطلاع رسانی از شرکت هنرمندان ایرانی در این جشنواره مهم خواهد بود. اما برای کسی که می خواهد بداند در ادیبورو در مجموع چه کذشته است، گزارش درستی نخواهد بود. اگر گزارشگر سی ان ان از این جشنواره گزارشی تهیه کند، تصویر نزدیکتری از کلیت این جشنواره خواهد بود. من که به دیدن هر دو این گزارشها علاقه دارم در زبان فارسی منبع درست و حسابی برای گزارش نوع دوم سراغ ندارم. یورونیوز چنین تصویری دارد آن هم به فارسی. اانسان تربیت شده در نیرنگستان آریائی تورانی هم هیچ تاثیری در آن ندارد. چی از این بهتر؟

  پاسخحذف
 5. ظاهرا گذرزمانه و تحویل سال جدید هم، به حال (دگرگونه شدن)آقای مهندس تاثیری نداشته و ایرانی/ فارسی ستیزی بیدلیل در این وبلاگ جاری است.ایکاش اسمش الشجریه یا الریاض و الحدایق...بود تا نهالستان.واقعا بیدلیل! فارسی تولید ندارد که ندارد چه ربطی دارد؟(هر چند شاملو،سیمین بانو و خویی و شفیعی کدکنی و دولت ابادی و دیگر بزرگان در حد وسعشان و با این محدودیتهای تازی بچگان ،که مختارثقفی را قهرمان ماجا میزنند و رفتن بر مزاز مصدق وبابک دردسرزاست؟ تولید کمی نیستند ) ایشان متوجه گذر زمان نیستند و فراموش میکنند که سهم همه ما تعیین شده وقدرت رقابت از ما و حتی روسیه و پرتغال و.. گرفته شده)
  اول مقاله در خصوص "هرگز"ها باید گفت نه الزاما و اون داستان شیمی هم اصل عدم قطعیت هایزنبرگ است که فیزیک است تا شیمی! زیاد مهم نیست هدف یادگیری است!
  اما یورونیوز: از یک چوپان پرسیدم "سپس"یعنی چه؟ گفت: پس اس= پس از! یعنی اسم یورونیوز گویاست که اخبار اروپا اصل است نه کارناوال قمه زنی اذریهای مقیم تهران!و همینطور بیبیسی فارسی که هدف و سیبل انتن ان شنوندگان فارسی زبان است... بیبیسی در پس ذهنش نظرات وزارت خارجه انگلیس را القا میکنه (بگذریم از صبای بیغیرت که در ارم خبرش بجای تخت جمشید از تابلوی رشته خشکار رشت استفاده میکنه که حتی در اراک ناشناخته است چه رسد به تاجیکستان و کوههای هندوکوش)ولی یورونیوز برای مخاطبین اروپایی اش نظرات پارلمان اروپا را که به هیچوجه یکدست نیستند میباشد(همین امر باعث بیطرفی بیشتر این رسانه زیبا است هر چند خیلی لیبرال تشریف دارند و فمینیست ها و همجنسگراهادر ان قویند!)کلا مقایسه رسانه هاومطبوعات و.. با یکدیگر ظرافت بیشتری میطلبد که در توان نهالستان نیست و بعضادچار مغلطه قیاس مع الفارق میشیم.(.. به قدرتشنگی باید چشید)!
  علت اضافه کردن زبان فارسی به لیست دیگر زبانهادر یورونیوز، مهاجرت (بخوانید فرار) زیاد ایرانیان به اروپاست که برای هماهنگی و انتگره شدن امت مسلمان شده ،با کمال میل اجداد فارسی زبان ما، با اروپاییان هست...!
  لذت بردن من ومهندس و ورامینیهای مقیم اسلامشهر از یورونیوز هم حکایت سکس فیل و گنجشک است که فیل به کاری دیگر مشغول بود و گنجشک فکر دیگری!
  حوصله ادامه ندارم! چون معمولا نوشته های ماحکایت مولانا در خصوص پیل هندی در انبار تاریک است که کسی که گوش فیل را لمس میکرد میگفت بادبیزن(پنکه) است و کسی که پای فیل را لمس میکرد میگفت ستون است و.. چشم حس همچو کف دست است وبس! نیست حس رابر همه عالم دسترس! (به مدد حافظه)!
  مواظب حال تان (تحول)باشید. حال =حول= دگرگونگی!
  بینهایت!

  پاسخحذف
 6. من فکر می کنم اصلا متوجه مطلب نشدین. پس بهتره ساکت باشم.

  پاسخحذف
 7. دوساعت نشستم نوشتم بعد دیدم وی پی ان قطع شده بود وکل مطالب پاک شد حالا خیلی مختصر دوباره مینویسم
  من فکر میکنم که اتفاقا خیلی خوبه که این مطالب مطرح میشه حالا هرکسی نظرخودشو داره ولی خود من شخصا نظر مهندس رو قبول دارم من همیشه دلم میخواست بشینم و اخبار سی ان ان یا فاکس نیوز وبلومبرگ و حتی همین یورونیوز رو ببینم ولی چه کنم که زبانم خیلی خوب نیست ولی حالا خیلی خوشحالم که کانالی هست که اخبار رو نه با این سیاست که خوراک ذهنی برای من فارسی زبان بلکه بانگاه بین الملی تهیه میکنه واین خیلی خوبه از مهندس هم بسیار سپاسگزارم چون تا همین حالا که سایتش وکانالش رو بازکردم نمیدونستم که چنین چیزی هست

  پاسخحذف
 8. مجید عزیز
  حتی قبل از اینکه زبان فارسی آن افتتاح شود، من مشتری آن بودم چون تصویری تر است و مجری ندارد بهتر متوجه می شدم، حالا که فارسی شده بهترین فرصت است. چون مستقیما مربوط به ایران نیست یحتمل هرگز مشمول پارازیت نخواهد شد. اشکال آن که در یکی از کامنتها هم نوشته ام فارسی اش است که بنظرم مثلا به اندازه بی بی سی سلیس و روان نیست. اگر بیننده این کانال بیشتر شود منتقدان آن نیز بیشتر می شود و اشکالات را برطرف می کنند. مخصوصا هنگام گزارشهای مستقیم کیفیت ترجمه اصلا خوب نیست. شاید هم کم تجربگی ایرانیان شاغل در این شبکه باشد. به هر حال با معرفی بیشتر، کمکی به رشد کیفی فارسی آن نیز خواهد شد.

  پاسخحذف
 9. من دلم به حال احمد ومجید و.. میسوزد که منبع خبریشان شما هستید و تازه متوجه شده اند که یورونیوز فارسی که کم مانده یکساله بشه ،هم هست و ذوق زده هم شدن!! هاها! لااقل بخاطر انها هم که شده ساکت نباش چون منبع خبریشان قطع میشه!
  ضمنا قرار نیست همیشه به منظور و مقصود ونظر شما بپردازیم و در راستای ان کامنت بدیم کما اینکه هیچ کدام از 3 -4 کامنتگذار قبلی هم اینکار را نکرده و صرفااظهار خوشحالی کردن که میتونستن بهت اس ام اس هم بزنند و تشکر کنند!! منهم قصد کامنت گذاری در این بخش را نداشتم چون مقاله اتان زیاد جالب نبود و کسی هم به اندازه من (هر چند بقول شما بیربط)به ان نپرداخته و بیش از همه خودت مجبورشدی توضیح بدهی (عین ملانصرالدین که پس از نوشتن نامه به پیش مخاطب میرفت تا نامه اش رابخواند چون بد خط بود.)
  بگذریم! ارزش ادامه ندارد چون منهم مشکل اقا مجید را داشته و چندبار نوشته هایم پریده و فیلتر شکن خوب ندارم!
  خوش باشید!سخت نگیر! همین که بهانه ای شد ما هم چیزی گفتیم ممنون! بالاخره به درد بعضیها شاید خورد! سکوت وقهر هم خوب نیست! نهالستان یعنی دارای انواع نهال چه بی بار و چه پربار!
  گاز را مجانی میکنیم...

  بینهایت!

  پاسخحذف
 10. احمد و مجید و بنده دانش مان بی نهایت نیست، محدود هستیم. چند وقت پیش دوستی که منبع تغذیه آن بیشتر باد فتق آریائی تلویزیونهای لس آنجلسی است مطلبی راجع به قمه زنی گفت که تا همین الان در کف درستی تحلیلش هستم. بنده که به بررسی این موضوع علاقه مندم و کلی از افراد حسابی مطلب خوانده ام تا بحال چنین تحلیلی نشنیده بودم آن هم از یک منبع این تیپی. خلاصه اینکه چه اشکالی دارد آدم یاد بگیرد و اذعان کند که نمی داند؟ تاکید می کنم ظاهرا دو تا بی نهایت داریم که دومی اش شما هستید. بقیه محدودند.
  اتفاقا مطلب مربوط به یورونیوز که نوشته ام به نظر خودم خیلی هم خوب است. درسته که کسی به ماست خودش ترش نمی گوید، ولی از منظری به کارکرد یورونیوز پرداختم که شما اصلا آن را نگرفته اید و بر اساس یک پیش داوری و ذهنیت قبلی، مطلب کاملا بی ربطی نوشته اید. وگرنه احتمالا خوشتان می آمد. من کی گفتم فارسی تولید ندارد؟ فارسی که سهل است تالشی هم با صد هزار جمعیت تولید دارد. گفتم تولید جهانی ندارد. تولید چهانی یعنی تاریخ بلعمی، گلستان سعدی، دیوان شمس و دیوان حافظ. اگر حتی یک کشور فارس زبانی هم وجود نداشته باشد جهانیان همچنان به مولانا خواهند پرداخت و ترجمه های بهتر از آن خواهند داد. کما اینکه یونانی را در دنیا بیشتر از خود یونان مورد بررسی قرار می دهند. در ایران فعلی تا حدودی صادق هدایت جهانی شده است. اینکه شاملو چقدر جهانی بود شما را ارجاع می دهم به مقاله همکار دیرینش محمد قائد.
  حالا لطفا اصل مطلب را بخوان و راجع به آن نظر بده که ما هم استفاده کنیم. چرا به هر بهانه ای گریزی به صحرای کربلا می زنی؟ ترختور هم در تبریز با نتیجه افتضاح به همشهریهای همین مجید باخته و خلاصه حسابی روز ضد حال است و تو هم که ماشا..

  پاسخحذف
 11. ...یورونیوز بخاطر اهمیت تحولات ایران، فارسی را به زبانهای خود اضافه کرده است، ..." این اقتباس از نوشته شماست که از همینجا بنده به ان اعتراض داشته و بقول شما بیراهه رفته وعلت ایجاد و صداگذاری فارسی صرف روی یک کانال خبری ویژه اروپاییان را مهاجرت ایرانیان به اروپادانسته ام! این نظر من است یعنی معتقدم همچنان مخاطب اصلی این کانال، شهروند اروپایی است و گرنه جذب بیننده از اردبیل با تابلوی برهنه موزه های فرانسه و ایتالیا مشکلزاست.فلذا شما باید ببینید چقدر از فارسی زبانهای ساکن اروپا از بیبیسی فارسی خوششان میاد و چقدر ازیورونیوز؟ اگر انچه شما ذکر وفرض کردید بود اسم کانال مثلا یوروپرس EUROPERSE میشد... گفتم که داستان فیل مولانا است.!
  در زمینه تولید فارسی هم، بیشتر تاکیدم بر حمله بیدلیل شما بود بله بیدلیل! و جهانی بودن تولید را هم متوجه شدم به همین دلیل گفتم قدرت رقابت از روسیه و پرتغال گرفته شده و عرصه رقابت جهانی برای ما تنگ است...!چند سال پیش در جایی خواندم که رتبه فرانسه در تجارت الکترونیکی 15است که این بخاطر سلطه بلامنازع زبان انگلیسی است...ما که با ضرب ضربا ضربوا گفتن و غلیان کشی اجدادمان جای خود داریم. باز بدون اهمیت به نظرات قاید اعظم و سروش دباغ بر این باورم که شاملو و دولت ابادی حرفی برای گفتن دارند هر چند جایزه ادبی-هنری علمی گیرمان نیاد!(برنامه ای از بیبیسی صادق رشته خشکاری در کنفرانس ادبی المان و حضور دولت ابادی دیدم که امیدوارکننده بود.تلاش او که از کویر کلیدر بیهق برخاسته و یا فیلمسازی که دوربینش را با فرغون جابجا میکند و...برای بنده غنیمت ومهم است. هدف فخرفروشی واریایی بازی نیست و خواستم قدردانی از انها بشه و دست کم گرفته نشن که ببخشید بیراهه تر شد). قول میدم دفعه بعد با فرض اینکه فرض شما درست است کامنت بذارم به شرطیکه احمد پست مدرن هم اینکار را بکند و البته نه در مورد فرکانس و شطرنجی شدن تصویر و تابلوی سوریالیستی ای که در یورونیوز دیدهبنویسه! هاها
  راستی ممنون که سکوت را شکستین و مرا ازرفتن به شنزار کربلا اگاه ساختین!
  بینهایت

  پاسخحذف
 12. من گفتم شاید فارسی را به دلایل سیاسی به زبانهای خود اضافه کرده است. دلیل اصلی را البته باید از گردانندگان آن پرسید. اما دلیل شما واقعا عجیب و غریب است. هموطن خارج از کشور آن هم اروپا و بیننده یورونیوز بیشتر مشکل زبان فارسی دارد تا انگلیسی و فرانسه. آنها همه زبان کشور مقصد را خوب می دانند. در امریکا و مخصوصا لس آنجلس خیل ایرانیانی زندگی می کنند که هنوز زبان خارجی یاد نگرفته اند آنها هم دهها کانال ایرانی پسند ایجاد کرده اند که شاهین نجفی خوب در خصوص آنها گفته است "تفنگمو بده اسدالله، میخوام برم ایرانو آزاد کنم!". آنها اساسا مشتری یورونیوز نیستند. روشنفکرشان هم همانی است که مدام....

  پاسخحذف
 13. قطعا دلایل سیاسی و اجتماعی واقتصادی و.. دارد!و نیازی نیست از گردانندگان پرسیده شود بخصوص هم که NEWS است! اتفاقا گفته بنده عجیب نیست. یکی اینکه تا مهاجرین در ان دیار انتگره بشن بین 10 تا 15 سال طول میکشد و پدر صاحب بچه در اینفاصله درمیاد. بابا من هنوز خیلی از اصطلاحات انها را حتی به زبان فارسی نمیفهمم این بیسوادها چی؟ دوست من دانستن زبان امری نسبی است و با فهم CONCEPTخیلی فرق دارد(معنی با مفهوم وشناخت فرق دارد ).در ان دیار هم بواسطه دمکراسی ،اجباری روی زبان خودشان ندارند و به فرض مردخانواده به منظور کاریابی و امرار معاش مجبور به یادگیری سریع زبان بشه ولی خانواده اش نه! انچه شما مد نظرتان است که فارسی زبانهای مقیم اروپا(افغان و تاجیک هم هستند)نمیتونن فارسی حرف بزنن هم چیز دیگریست.بخصوص بچه ها!
  نهایتا اینکه خودت در اخر مقاله رشته ریسید ه ات را پنبه کردی وگفتی "خیل کسانی در لس انجلس هستند .. .."که در تایید شما ، من ایرانی که پس از ده سال از لس انجلس برگشته بود دیدم خیلی از گفته های سی ان ان را که من میفهمیدم او نمیفهمید.پس اگر تلویزیونی مثلا CNN زیرنویس فارسی کرد مخاطبش همین خیل ایرانیان زبان انگلیسی نفهم از جمله اقای نجفی است نه اذزیهای مقیم ایران!خلاصه اینکه یورونیوز در درجه اول مال اروپاییان در سراسر دنیاست . ذات این کانال اروپایی است و برای شهروندان اروپایی !حتی تازه وارد زبان نفهم!...قضاوت بر عهده خوانندگان!
  اخرین سطور را هم مطمینم که قرصهایت را نخورده نوشتی که حرجی نیست! چرا که شبخیز ویزیتور و فروشنده کرم ENLARGEMENT , واسپری تاخیری مغازه های DAY-TO DAY دوبی و شاهدوستهای هپروتی نوستالژی قدرت از دست رفته و ادیبان/ مورخان باغیرت رابی انصافانه با یک چوب زدی که شانتاژ جنابعالی قابل فهم است و ارزش بحث ندارد.
  بیدار کردن آدم خفته از کسی که خود را بخواب زده راحتتر است!
  بینهایت با مسولیت محدود

  پاسخحذف
 14. لس آنجلس با اروپا فرق دارد. آنجا پایتخت باد فتق آریائی است.

  پاسخحذف
 15. نظر من با جناب بينهايت نزديكتره مهندس جان اينقدر با عينك بدبيني نگاه نكن.

  پاسخحذف
 16. اولا پیوندتان مبارک
  دوما مطلب مهندس بی نهایت ربطی به پست من ندارد، و اصولا به صحرای کربلا زده، مثل همیشه
  سوما یک بار هم که آمدم یک خبر خوب بدهم و یک پست مثبت بنویسم که بله در فارسی اتفاق مثبتی افتاده، متهم به بدبینی شدم.

  پاسخحذف
 17. مگه چیه؟دادشمه!!مثبت نویسی ات هم به درد خودت می خورد! قیاس یک شهر (لس انجلس شهر فرشتگان )،نه ایالت (کالیفرنیا) و نه کشور(امریکا) نه قاره (امریکا) با یک قاره (اروپا) هم که...
  با مرور چندبار مقاله اتان (بخصوص بخش پایانی) متاسفانه انسجامی در ان نیافتم. به عنوان مثال: "یورونیوز به زبان فارسی است اما برای فارسی زبانها نیست. یورونیوز بخاطر اهمیت تحولات ایران، فارسی را به زبانهای خود اضافه کرده است، اما مشغله اصلی آن ایران نیست. ایران و تحولات آن، همانقدر در این شبکه نقش دارد که در شبکه هائی مثل بی بی سی ورلد و سی ان ان...."دارای جملات متناقض میباشد.! راستی چرا زبان چینی فعلا جزو انها نیست! فکر نمیکنید اگر مهاجرت چینیها به اروپا (با همان نرخ مهاجرت به امریکا و کانادا)شدید شود، زبان چینی هم اضافه شود! ولش !
  بینهایت!

  پاسخحذف
 18. وقتی یک رسانه برای مخاطب معین طراحی میشود تقریباً همه ی ملاحظات حول محور این مخاطب می چرخد حال ممکن است دریافت کننده ی دیگری هم بر حسب علاقه خود را در خیل مخاطبان آن رسانه قرار دهد. طبیعی است که اولویت با مخاطب اصلی است و ملاحظات مرتبط با مخاطب فرعی در حاشیه و دلایل حاشیه ای صورت خواهد گرفت. فرض کنید کمپانی اتومبیل سازی ایکس در امریکا قرار است برای آمریکائیان اتوامبیل بسازد طبیعی است که مجبور است ابعاد و اندازه ی سیاهان آسمان خراش را در نظر بگیرد نه پنجاه تا چینی و ایرانی ریزه. حال اگر این ایرانی ها و چینی ها آنقدر زیاد شدند که کمپانی در نظر گرفتن آنها را به سود خود دید این اقدام را نیز خواهد کرد. تفاوت bbc با یورونیوز چنین است. bbc برای مخاطب مشخص طراحی شده است لذا طبیعی است که هیکل مخاطبش را در نظر آورد در غیر اینصورت مخاطبش را از دست میدهد. اما یورونیوز برای هیکل دیگری طراحی شده که اکنون بنابر ملاحظاتی مجبور شده است مخاطب حاشیه ای را نیز در نظر بگیرد. سود در آن است یا سیاست حکم میکند یا ایرانی مهم شده موضوعی چند وجهی و پیچیده است که براحتی از این رفتار قابل استنتاج نیست. در عین حال هزینه ای که شده و میشود باید توجیه داشته باشد. از نظر من غربی ها در سرمایه گذاری های درازمدت فرهنگی بسیار استاد هستند و با توجه به اینکه رشد جمعیت در این بلاد منفی است سرمایه ی بالقوه ی ایرانیان مهاجر ارزش دیده شدن دارد.
  به هر حال همانطور که محمد اشاره میکند برای کسی که فارغ از ارزش های درون متنی علاقه دارد اخبار آن منطقه و آن مخاطب را رصد کند منبع قابل توجهی است. به نظر من هم این اقدام یورونیوز بیشتر مهاجران فارسی زبان را هدف گرفته تا منطقه ی فارسی زبان، اما به هر حال با یک تیر چند نشان زدن است. بازی اروپایی ها همیشه قاعده شطرنجی دارد تا منچ و دوز که فرمت ذهن ایرانی هاست.

  پاسخحذف
 19. حالا برای چه بخشی از ایرانی ها راه اندازی شده در نییجه فرقی نمی کند. یورونیوز فرصت بسیار خوبی است. گمان نمی کنم کمتر ایرانی در اروپا زندگی کند و زبان کشور میزبان را نداند. باید در نظر داشت که اروپا مثل امریکا و کانادا پس از مدتی به والدین و فرزندان اقامت نمی دهد. مثل لس آنجلس نیست که پر از پدر و مادر هائی باشد که زبان نمی دانند.
  عملکرد بی بی سی فارسی علیرغم استانداردهای بسیار بالای بی بی سی جهانی خود گواه است که گردانندگان ایرانی چه تاثیر مخربی در آنجا دارند و چقدر راحت بخشهای مهمی از تحولات ایران را نمی بینند و یا خود را به ندیدن می زنند. من که برنامه ورزش آنها را دنبال می کنم تا بحال یک بار ندیدم به تراکتورسازی بپردازند. همه می دانند که این تیم اصلا فوتبال نیست و هزار مسئله دیگر دارد اما حاشیه پرسپولیس و استیل آذین برای آنها مهمتر است. حالا تلویزیونی در استاندارد جهانی پیدا شده است که به فارسی است اما تحت تاثیر فارسها نیست. چه چیزی بهتر از این؟

  پاسخحذف
 20. زمانی مقدار زیادی کاغذ احتیاج داشتیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم اگر هر روز یکی دو شماره روزنامه همشهری بخریم مشکلمان حل خواهد شد و مقرون به صرفه هم هست. از دید منتشر کنندگان روزنامه این کارکرد حتماً احمقانه به نظر خواهد رسید.
  زاویه دید محمد معتبر و مقبول است اما از زوایای دیگر هم این این پدیده معناهایی دارد.
  ایرانی های زیادی را دیدم و می بینم که ندانستن زبان را معضلی برای مهاجرت نمی دانند و یا اساساً به هدف یاد گیری زبان مهاجرت می کنند. به نظر من آشنایی با مسائل و تحولات اروپا قبل از مهاجرت هم می تواند یکی از دلایل اضافه شدن زبان فارسی به یورونیوز باشد. نکته ای که نباید غافل شد اینست که مقوله مهاجرت را نباید فقط از زاویه دید مهاجر نگریست. به نظر من جذب مهاجر برای کشورهای اروپایی مسئله ای قابل توجه است. مهاجرانی که با مدل فرار مغزها به کشورهای اروپایی پناه می برند سرمایه اجتماعی بالفعلی هستند که در کشور مبدا برایشان هزینه شده و بازدهی شان بی منت برای کشور مقصد است. به نظر من اقدامات اخیر اروپا در قالب ویترین جذب مشتری نیز قابل بررسی است.

  پاسخحذف
 21. همه دارند به نوعی میگن که اقدام یورونیوز بخاطر مهاجرین فارسی زبان به اروپاست تا با دیگر شهروندان اتحادیه اروپا انتگره بشن وعقب نمانند ولی ما بگیم میشه صحرای کربلا و اربیل وکرکوک..! باشه. اگر کامنتهای مصر و تونس و... را مرور کنی میبینی که پیشبینیهای بنده درستتر بود. وقتی گفتم جوانان مانده در میدان تحریر نماینده دمکراسی هستن و ارتش انها را سرکوب خواهد کرد اقای بابایی با عبدالباسط ومنشاوی و.. خلط مبحث فرموده و...!یا وقتی کتک خوردن زن تونسی رااز مردان مسلمان دیدم گفتم: راه درازی در پیش است... ظاهرا همه اینها صحرای کربلا (طبق معمول) بوده و کامنتهای خنثی وبه به گو و موافق جنابعالی دشت سرسبز!!
  اقای عزیز!خیلی چیزها را نمیدانیم این هم رویش!چه اشکالی داره؟
  حالا احمد خان هم هی فردین وار به اب واتش بزنه و ماله کشی کنه که بله اروپاویترین جذب راه انداخته ...! بابا انگلیس اخیرا گفته هیچکس نیاد، نمیخوام!(البته نه به این شوری)! جذب در ذات اروپاو امریکاست ،در دانشگاهها وفرصت رشد و...!
  نهایتا اینکه زبان دانستن با زبان فهمیدن فرق میکنه! داستان لس انجلس و اروپا هم صحرای گبی بود چرا که یادگیری(نه فهم عمیق) زبان انگلیسی به مراتب از سویدی و دانمارکی والمانی و فرانسه راحتتر است بخصوص اینکه سیستم اموزش ایران انگلیسی است ...!
  حرف اخر به زبان لری اینکه: زبان فارسی یورونیوز حکم زبان کرولالها که تصویر کوچک در گوشه تصویر میذارن را دارد (حداقل در این مقطع زمانی ماشین ترجمه ای بیش نیست)!
  راستی یکی اینرا برام ترجمه کنه: ظلم بالسویه،عدل است؟
  بینهایت

  پاسخحذف
 22. بینهایت عزیز با فرض اینکه حرف شما درست باشد هم اشکالی بوجود نمی آید اگر قبول کنیم که این تصویر کوچک در کنار کادر کار خیلی ها را راه می اندازد و برای بعضی لنگه کفشی است در بیابان. صحبت سر اینست که پدیده های اجتماعی هرگز روابط خطی با یکدیگر ندارند و بنابر این اصل می شود از هر زاویه ای به آن نگریست. من می پذیرم که هم نگاه شما می تواند معتبر باشد و هم نگاه مهندس. این در حالی است که ( البته سوئ تفاهم نشود از بحث هایتان چنین برداشت می کنم) شما عموماً یک جواب برای هر سوال قائلید و این خصلت عمدتاً منجر به مجادله و بازی برد و باخت میشود تا مباحثه.

  پاسخحذف
 23. احمد عزیز لطفا و فقط برای یادآوری می گویم که کاغذ باطله خواستی کیهان بخر. هم بزرگتر است و هم آدم که روزنامه را برای خواندن لوایح تهاجمی نمی خرد.

  من همچنان باور نمی کنم مهاجران ایرانی آن هم به اروپا مشکل زبان داشته باشند. با چندین مهاجر ایرانی به اروپا و حتی به مرکز باد فتق آریائی یعنی لس آنجلس که صحبت کرده ام همه متفق القولند که ایرانی ها در اروپا و امریکا مهاجران به نسبت خوبی محسوب می شوند و بلافاصله یادآوری کرده اند امان از ترکها و عربها. انگار خودشان هفت پشت اهل همان سرزمین هستند و از دست این بیگانگان (عرب و ترک) می نالند. جالب اینجاست که من حتی یک مورد هم (توجه فرمائید که طرفهای صحبتم از استاد دانشگاه در انگلیس تا دانشجوی دکترا و بازرگان نیز بوده) ندیده ام که آنها به علت مهاجرت توجه داشته باشند. آنچه تحت عنوان مهاجرت از ایران صورت می گیرد معمولا متعلق به طبقات برخوردار جامعه است که از وضع موجود ناراضی هستند. مهاجرین ترک و عرب متعلق به حدود شصت سال پیش اند که معمولا طبقات فقیر بودند و برای کار و درآمد آنهم در مشاغل سخت مهاجرت کرده اند. در حقیقت مهاجر ترک و عرب و ایرانی نمونه خوب و رسائی از وضع جامعه مبداء خود نیستند. مهاجرین ایرانی معمولا باسواد هستند و دستشان هم به دهنشان می رسد. هم اکنون کلاس زبان و موسیقی در تهران قیامت می کند. البته به حاشیه رفتیم چون اصلا هدف از راه اندازی این شبکه بحث دیگری است. در زبان فارسی منبعی که برای فارس زبانها نباشد به سختی پیدا می شود. رسانه تصویری که مطمئنا منحصر بفرد و همان یورونیوز است.

  در خصوص مهندس بی نهایت
  زمانی کسی دکتر براهنی را نقد کرده بود و گفته بود که او هر چه می نویسد اثری از آخرین کتابی که خوانده و یا می خواند ر ا می شود در آن پیدا کرد. متاسفانه اسم فرد یادم رفته. براهنی منتقد و نویسنده و شاعر باسواد ولی بسیار تند و تیزی بود. یک بار مرحوم جمالزاده از رازهای سرزمین او تعریف کرده بود و مرحومان اکبر رادی و رضا سید حسینی هم از نوشته های او تعریف می کردند. بقیه تا آنجائی که من اطلاع دارم همه با او بد بودند. او هم با همه خورده حساب داشت. این مطلبی که احمد گفته "شما عموماً یک جواب برای هر سوال قائلید" من را یاد این موضوع انداخت که البته باز بی ارتباط است. براهنی فرد بسیار بسیار باسوادی است و یک روشنفکر درجه یک. اما من هم که خواننده علاقه مند آثار او بودم متوجه شده بودم که هر بار به یک چیزی گیر می دهد و با یک اصطلاحات جدید به میدان می آید. آن نقد خیلی به دلم چسبید و انگار گم شده ای را پیدا کردم. نقد احمد از مهندس بی نهایت هم خیلی برایم جالب بود. او را باید بر عکس نظر آن منتقد دانست، همیشه یک جواب دارد. و جالب اینجاست که همواره هم جواب دارد. به نظر می رسد اصلا سوال ندارد. ماشاالله بی نهایت است ایشان. شاید هم فقط یک منبع دارد. انشاءالله که آن منبع باد فتق آریائی نباشد. (مزاح می کنم)البته قصد جدل ندارم ولی با این حرفها باید منتظر توپخانه ایشان نشست. روزنامه منتشر می کرد بهتر بود اسمش را توپخانه می گذاشت. احمد هم نصیب می برد، کیهان هم تنها نبود.

  پاسخحذف
 24. فردین عزیز! بحث من این است فرضیه ای که مقاله مهندس بر اساس ان پی ریزی شده ،نه اهمیت وقایع ایران و زبان پارسی و.. است بلکه مهاجرت بیش از حد فارسی زبانان (افغانها در المان بیداد میکنند)به بلاد فرنجیه است.بگذریم! معمولا سوالات یک جواب درست بیشتر ندارند که بعضا بقول شما مجادله انگیز است ولی اشکال ندارد!چرا که هیچ مصلحتی بالاتر از بیان حقیقت نیست (بزعم بنده البته) و گرنه کسی با بهره برداری گوناگون از زبان فارسی یورونیوز مخالف نیست. کما اینکه داستان سکس گنجشک و فیل و یا داستان فیل تاریکخانه مولوی در چند کامنت بالا اشاره به همین موضوع دارد....!یادت باشه مرض شانتاژ وتخریب مهندس ،مسری است !هاها
  یادم رفت که بگم انگلیس وبلژیک و..از دانشجویان خارجی تعهد میگیرند که دولت هیج تعهدی در برابر استخدام انها نداشته و به محض اتمام ویزای تحصیلی باید انجا را ترک کنند لذا میبینید که ویترین و دلربایی یورونیوز خیالپردازی بیش نیست. و نهایتا اگر متهم به مجادله و تکجوابی و براهنی پانترک کم سواد و..نشیم ،خواهشی (خواهشا غلط است) وقتی در حیطه ریاضی وارد میشی دقت کن چون ناسلامتی ما بینهایت هستیم ونکته سنج! جمله " صحبت سر اینست که پدیده های اجتماعی هرگز روابط خطی با یکدیگر ندارند و بنابر این اصل می شود از هر زاویه ای به آن نگریست..." وزین نیست چون معمولا خطی وزاویه را در کنار هم نمیگن و خطی با لگاریتمیک ویا درجه 2 وسهمی و..اورده میشه! مجید دلبندم بنده توپچی وکیهانی هم میدانم که پدیده های اجتماعی لزوما از قوانین فیزیک تبعیت نمیکنند. مثل شعارهای غلط روی دیوار:سبقت غیر مجاز= مرگ و...
  و اما مهندس:
  ولش !همان نوشته هاش را دوباره مرور کند خودش از خجالت اب میشه! اینکه یورونیوز بخاطر چه، فارسی را به لیست خود اضافه کرده احتیاج به چه منبع خاصی است دوست من؟ چرا بنده سوال ندارم؟اتفاقا سراسر کامنت های بنده پر از سوال است؟ بعنوان مثال پرسیده ام: چرا زبان چینی نه؟ و اخیرا هم که ظلم بالسویه عدل است بیجواب مانده! اتفاقاعاشق ذهن پرسشگر هستم ولی جنابعالی بنده را لایق نمیدانید علیحده!
  دنیا دنیای سوتفاهمات است بخصوص که حرفها رودررو نباشه!لذا اتهامات مهندس بابایی را به نوش جان میپذیرم!
  در جایی خواندم تنها 17 حدیث معتبر منتسب به رسول الله داریم ولی امروز دانشگاه احادیث و.. داریم!
  بیچاره مدیر یورونیوز اگر از کامنتهای ما باخبر بشه یک لینکی به سایت الریاض (ببخشید نهالستان) میده!راستی فهم یورونیوز اندکی پیش نیازلازم دارد.
  میان عاشق ومعشوق هیچ حایل نیست!
  تو خود حجاب تن خویشتنی حافظ از میان برخیز!
  صایب:
  این چه حرفی است که در عالم والاست بهشت
  هر کجاوقت خوش است انجاست بهشت
  عمر زاهد همه طی شد به تمنای بهشت
  او ندانست که در ترک تمناست بهشت!
  بینها.........

  پاسخحذف
 25. فردین؟ همان احمد است؟

  پاسخحذف
 26. باتوجه به کامنت 24 اوریل جناب بینهایت بله همان احمد است.
  بهرام

  پاسخحذف
 27. بهرام عزیز - از اینکه نهالستان و این پست را به دقت خوانده اید و حتی در کامنتهای آن از من هم بیشتر دقت کرده اید، حقیقتا و "بی نهایت" موجب افتخار است.

  پاسخحذف
 28. دلیل انتساب بنده به فردین را نمی دانم. از لات بازی و لوتی بازی دهه چل هم خوشم نمی اید. ضمناً بینهایت را هم خودتان برای خودتان پسندیده اید. من کمرم درد میکند و توانایی کشتی گرفتن با شما را ندارم. جمله ای را که نوشتم مفهوم روشنی دارد مگر اینکه بخواهی سفسطه ی لغت کنی.
  ما از دو سیاره ی متفاوت حرف میزنیم. به زعم من چیزی به نام حقیقت وجود ندارد که بخواهم در مجادله به آن دست یابم. حقیقت یک مفهوم ارزشی است که ربطی به عالم عین ندارد. خلط واقعیت با حقیقت اشتباه بزرگی است که ره به بیراهه دارد. اگر عالم ریاضیات و فیزیک یک پاسخ درست دارد به این دلیل است که ما (یعنی بشر) این طور خواسته ایم. وگرنه طبیعت هم از نگاه نیوتن بدرستی توصیف می شود و هم از نگاه انشتین. هیچ یک غلط نیست پس طبیعت در یک جواب نمی گنجد. چه برسد به علم الاجتماع که باید انگیزه ی گربه ها را هم به حساب آورد.
  تا آنجایی که من می فهمم مهندس در این نوشته بیش از آنکه درگیر این باشد که اقدام یورونیوز برای کدام قشر و به چه دلیلی صورت گرفته، به این نکته تاکید دارد که اخبار ارائه شده در یورونیوز از عینک یک اروپایی دیده میشود و این فرصت مغتنمی است. همین و بس.

  پاسخحذف
 29. در رابطه با کامنت 25 آوریل سردبیر محترم وبلاگ، یاد حکایت کیسه کش حمام وابوسعید ابولخیر افتادم که دلاک در حالیکه چرکهای پشت بدن شیخ را روی شانه های شیخ جمع میکرد (تا زحمتش را به رخ بکشد)پرسید: ای شیخ جوانمردی چیست؟ گفت: اینکه شوخ مردم پیش چشم نیاوری! افتخار بماند برای بعد! این رسم مهمان نوازی و مشتری مداری نیست.
  تایپ فارسی ام جالب نیست. بلند نمینویسم
  بهرام

  پاسخحذف
 30. از کرامات شیخ ما همین بس که عسل را خورد وگفت :شیرین است! اخبار یورونیوز از عینک اروپایی دیده میشه... و لابد اخبار CCTV هم عینک چینی!!ها ها
  احمد خان !ما هم از لات بازی خوشمان نمیاد ولی لوطیگری در زمان خودش بد نبوده (تاریخ پیدایش لوطیان و فتیان و حتی مافیا مرور شود). فردین از این بابت که به داد مهندس مظلوم رسیدید، گفتم و هدف خاصی نبود بخصوص هم که اسم ایرانی است !چشم همان احمد خان با تلفظ غلیظ حروف حلقی!!!
  بحث خط و زاویه ...سفسطه و فخر فروشی نیست ،ولی بهتر است لغلغه زبان را کنار بگذاریم و تا حد امکان کلمات و مفاهیم را در جای خود بکار ببریم!
  بینهایت را از این بابت اینجا آوردم که جزو مفاهیم ریاضی و اعداد بوده و مشغله بنده است . بینهایت (نه بنده)دغدغه همه و عامه پسند است و شما اگر به آن فکر کنید مغزتان زود بسته نمیشه!
  حقیقت یک مفهوم مطلق است( نه ارزش و نرم وهنجار) و بطور مستقل از ما (واقعیات) وجود دارد. راستی و درستی و صلح و اعتدال و عدالت و آزادی و رحمان و اهورا دیگر مطلقات حقند و حقیقت! همه اینها همان بینهایت ریاضی است و اهریمن منفی بینهایت است( بنده هدفم اثبات و نفی خدا نیست بلکه در حوزه خرد و دیالکتیک بحث میکنم و صد البته رسیدن به مطلقات غیر ممکن است، چون اگر به مطلقات برسیم حرکتی نخواهیم داشت...)
  عین فضلای قم بله چون نسبیت انیشتین، نیوتن را نقض کرده پس علم هم عینیت نداشته و...
  بهتر است بگیم علم مطلق وجود داره و بشر بواسطه شعور و عقل(تنها پدیده خارق العاده)از ان بهره میگیرد.
  بنده هم بیش از 10 بار در همین نهالستان گفته ام که واقعیت (یت= علامت مصدری است یعنی انچه واقع میشود و لزوما حق و درست نیست)با حقیقت (انچه که باید باشد) متفاوت است! مطمین باشید بنده حواسم به خلط این دو مبحث است و انچه که بنده در خصوص پدیده های اجتماعی وفیزیک گفته ام بحث حقیقت وواقعیت نیست!
  برای اینکه به یک نتیجه ای برسیم اصلاح میکنم: معمولا هر سوالی بهترین پاسخ را هم دارد که "ترین" علامت منفرد و واحد است!!ظاهرا شما روی "یک" حساسید و از حقیقت گریزان چرا که بزعم شما ربطی به عالم عین (چشم؟) ندارد؟؟!! داستان دایره و عدد پی و مستطیل و مثلث و... همه داستان مطلقات و بینهایت است که حوصله بر است.
  با پوزش از خوانندگان که وسط صحرای کربلا رفتم!یا تشنه لب!
  باز تکرار میکنم معمولا از فرضیه نادرست ، نتیجه درست حاصل نمیشه لذا یورونیوز بخاطر حل مشکل اروپاییان و متحد نمودن انها، زبانهای ترکی،عربی و اخیرا فارسی را به لیست خود اضافه کرده که ترتیب اینها هم در خور توجه است. این نظر من است و هیچ اصراری به اینکه بهترین جواب است ندارم!
  بانهایت و ریز و محدود و...

  پاسخحذف
 31. بالای یکی از تپه های مسیر آبشار سنگان وقتی گفتم در طبیعت دایره ی مطلق وجود ندارد پاسخ شما به من فهماند که غرق در اقتدار علم هستید و در حوزه ی تاریخ عقاید از احساسات راسل عبور نکرده اید. یک دین خوی به تمام معنا که فقط قبله اش تغییر کرده: ریاضیات و فیزیک.
  برای مباحثه درباره وجود و عدم وجود که اینقدر راحت درباره آن نظر میدهید، نیاز به فلسفه دارید نه ریاضیات. یکبار هم به شما گفته ام که دچار متافیزیک حضور هستید. یعنی آنقدر غرق دنیای درونی مفاهیم هستید که فراموش می کنید مفاهیم و واژه ها برچسب های جهان عینی نیستند و جز در ذهن ما از خود موجودیتی بیرونی ندارند. حال این واژه چه درخت باشد چه حقیقت.
  بعضی مواقع هم اشتباه متوجه می شوید انشتین نیوتن را نقض نکرده بلکه هریک جهان متفاوتی از علم را نمایش داده اند و هر دو بدون نقض یکدیگر در حوزه هایی با قدرت تمام در حال پاسگویی هستند. انشتین فرضیه ای ( دقت کنید فرضیه)را به جهان علم هدیه کرد که نیوتن در برخی حوزه ها توان پاسگویی آن را نداشت. تاریخ علم را با " انقلاب های علمی" توماس کوهن هم می توان مطالعه کرد.
  اینکه میگویم ما از دو سیاره ی متفاوت حرف میزنیم قصدم تخریب شما نیست. واقعاً تحلیل و توضیح اینکه چرا شما چنین فکر می کنید و من چنان در این چند خط غیرممکن است. بنابراین نتیجه این میشود که به هم برچسب های ارزشی بزنیم. بی خیال
  با این همه از جریان سیال ذهن شما و پرش های جالب آن گاه لذت میبرم.

  پاسخحذف
 32. فکر کنم مرا با کسی دیگر اشتباه گرفتید مهم نیست! پست مدرن بودن بالاخره بدآموزی هم داره که یکی اش نفی گذشتگان است هر چند بر خوان انها نشسته باشند! ازدو سیاره متفاوت بودن هم که اشکالی نیست . کسی که الفبای فلسفه را دانسته و تکماده از ان دیپلم بگیرد میداند که فلسفه شیوه درست اندیشیدن واستدلال بوده که ریاضی و خرد و علم هم ابزار قدرتمند ان هستند. (با حلوا حلوا گفتن و سنگ فلسفه را به سینه زدن هم کسی فیلسوف نشده و دانستن مقدمات ان که همانا تفکر ریاضی است لازم است که گمان نمیکنم شما در حیطه ان گشته و علاقه ای هم به ان داشته باشید). بنده به صراحت گفتم بحث من وجود یا عدم وجود نیست و نیازی هم نیست حرفهای قلمبه بزنیم و راسل را بچه ابتدایی تصور کنیم. هنوز مخابرات بر تیوری ماکسول قرن 19 میچرخد و ارغنون ارسطو پایه مغالطه گیری فرانسیس بیکن و ..است. ژست شمادر برخورد با راسل و نیوتن و..مرا به یاد افرادی میاندازد که نوکیای سری 2000 را گوشتکوب نامیده و هر چیزی که 10 سال از ان گذشته باشد تحت داس میخوانند غافل از اینکه همان قوانین اهم و ماکسول و تفکر ریاضی برنامه نویسی قرن 20 است که توسعه مییابد ویندوز...
  عزیزم شما چون با فیزیک وریاضی درست به اندازه علما و زعمای قوم اشنایی دارید فکر میکنید که ریاضی ناقص وقابل اعتماد نیست...آنچه قابل اعتماد نیست فرضیات ماست و گرنه ریاضی علم مطلق است که بشر با توجه به شعورش از ان بهره میگیرد و مطمین باش این ذهن دینی نیست و خردگرایانه است. اتفاقا نظر شما مبنی براینکه حقایق وجود ندارد بلکه اشباح هستند قدمتش بیشتر از راسل بوده (وداستان غاروسایه شتر افلاطون و...)!
  اقا قوانین نیوتن برای سرعت کم وپدیده های ماکروسکپی صادق بوده و در سرعت بالا اتساع زمان و انقباض طول مطرح است. نیوتن توان پاسخگویی نداشت چه صیغه ای است. بحث حرکت به جلو و در امتداد هم وبه سمت بینهایت است نه نقض هم!
  دوست من بحث خیلی ساده است !شما فرمودین حقیقت مفهوم ارزشی (اعتباری؟) است من گفتم مفهوم مطلق و مستقل است.مثلا حرکت یک مفهوم مطلق است نه ارزشی ! این کار صغرا کبرا و فخر فروشی لازم ندارد .
  ابزار شناخت ما خرد است نه قوزک پا !اندیشه عمیق درد دارد!
  ودر پایان شعر فیلسوف و ریاضیدان (توجه شود ریاضیدان) عمر خیامی را تقدیم شما دوست ریاضی گریز میکنم که همین را غور بفرمایید و نیازی به ادای پست مدرنیته هم نیست.
  کس مشکل اسرار اجل را نگشاد/ کس یکقدم پا از نهاد بیرون ننهاد/
  چون مینگرم زمبتدی تا استاد/ عجز است به دست هر که از مادر زاد (هر که حتی من مبتدی شمای استاد)! باخیال
  بیچاره تماشاگرهای یورونیوز
  شب بخیر
  بینهایت

  پاسخحذف
 33. احمد در خصوص یورونیوز منظور من را کاملا درست مطرح کرده است. از نیت کسانی که چنین پروژه ای را راه انداختند نه اطلاعی دارم و نه برایم اهمیتی دارد. بحثهای بعدی هم کاملا بی ارتباط است. اما واقعا نظر شفاهی را کتبی کردن برای خود آدم فوق العاده است. امروز وقتی به دفترچه یادداشتم مثلا در 6 سال پیش نگاه می کنم که فرضا مدیرعامل نادان کارتن البرز که کارمند آنجا بودم چقدر اعصابم را خورد می کرد، از خودم ناراحت می شوم که چه چیزهای بی اهمیتی اینقدر من را ناراحت می کرده است. مطالبی هم که نوشته می شود و ثبت می شود این ارزش را دارد که سالها بعد خود فرد به آن مراجعه کند و ببیند چقدر متفاوت فکر می کرده است. ممکن است افتخار و شاید هم احساس شرمندگی کند.

  اما دلم می خواست در اصل مطلب به لوموند دیپلماتیک هم اشاره کنم تا حق مطلب ادا شود. چند سالی است لوموند دیپلماتیک هم چنین رویکردی دارد
  http://ir.mondediplo.com/
  و چنین فرصتی را در اختیار فارسی خوانانان می گذارد. لوموند دیپلماتیک بیانگر یکی از قدیمی ترین نگرشهای چپ اروپائی و فرانسوی است. تصور بفرمائید برای شخصی مثل من که در کشور خود نه نشریه چپ درست و حسابی داشته است و نه راست، چه فرصت فوق العاده ای است. در این نیرنگستان حال گیری و گردن کلفتی هم حساب و کتاب ندارد. سایت لوموند دیپلماتیک فیلتر شده اما نشریاتی همچنان آن را منتشر می کردند که اکنون آن هم متوقف شده است. ابتدا همشهری در یک ویژه نامه مستقل و بسیار جالب لوموند دیپلماتیک را تقریبا با همان شکل و شمایل چاپ کرد. بعد با تغییر مدیریت همشهری، لوموند دیپلماتیک از طریق روزنامه صدای عدالت منتشر شد و البته اکنون فقط در سایت آن و آن هم به شکل فیلتر شده در دسترس است. البته این نشریه ذاتا چاپی است و خواندن نشریه به شکل الکترونیکی خیلی از زیبائیهای آن را از بین می برد. به نظر من هنوز چیزی جایگزین کتاب و روزنامه و نشریه چاپی نشده است و نخواهد هم شد. در خاتمه دعوت می کنم این مقاله را بخوانید
  http://ir.mondediplo.com/article1683.html
  ملاحظه خواهید کرد که چه نقد عمیق و منصفانه ای از چپ است.

  پاسخحذف
 34. من ادعای فلسفه ندارم فقط می خوانم و لذت می برم. ضمناً سینه چاک سبک خاصی از اندیشیدن هم نیستم بلکه مجذوب وجود سبک در اندیشیدنم. معتقدم برای گفتگو یا بحث مفید که بشود از افق فکری هم به جهان نگاه کرد و متوجه حرف هم شد، لازم است مقدمات و پیش فرضهای مشترکی را یافت. این مهم هم در فضای کل کل و پوززنی میسر نمی شود. عجالتاً دوست دارم تعریف شما را از واژه های زیر که انعکاس شدیدی در گفته هایتان دارد بدانم:
  خرد، مفهوم مطلق، ریاضیات
  ضمناً راسل بچه ابتدایی فرض نشد جایگاه بسیار رفیعی هم دارد اما در تاریخ نه در اندیشه ی روز. ظاهراً احساسات شما نمی پذیرد که یک دانشجوی باهوش امروزی از ماکسول یا ... آگاه تر فرض شود.

  پاسخحذف
 35. اینکه احمد منظور شما را متوجه میشه شاید ارتباطش با شما صمیمی تر است و تلفنی و حضوری با هم بیشتر صحبت میکنید! بالاخره بعضی هم کند ذهن هستند و شما مثل کامنت شماره 3 مجبور شدید توضیح بیشتر بدین! بقول یارو اینقدر یورونیوز ببینید تا یورونیوز- دانتان پر شود.(مهندس سرتان خیلی شلوغ است، روزی دست کم 2 بار قاید اعظم و یکساعت یورونیوز و 2 ساعت عرب طرب و.... هاها) بقیه نوشته در خصوص کارتون البرز هم که داستان ننه من غریبم است و کلی گویی والبته بقول علما نه الزامادرست باشه...
  احمد خان! خداییش این جمله شما فراتر از لذت بردن از فلسفه و فیلسوفانه نیست؟ "
  .. یعنی آنقدر غرق دنیای درونی مفاهیم هستید که فراموش می کنید مفاهیم و واژه ها برچسب های جهان عینی نیستند و جز در ذهن ما از خود موجودیتی بیرونی ندارند. حال این واژه چه درخت باشد چه حقیقت. " بابا خودت را دست کم نگیر ! ناسلامتی ازاحساسات راسل عبور کرده اید! (راسل خردگراست نه احساسی ووهنی ). مقایسه وقضاوت درتاریخ و دست کوتاه شدگان از دنیا همچون ماکسول و راسل و..، مغلطه presentive است که نیازی به شرح بیشتر برای فیلسوفی چون شما نیست. آقا ،فیلسوف که دیگر مثل فردین نباید ناراحتت کند! اعتمادبه نفس داشته باش! هدفم کل کل نیست بالاخره نهالستان بینندگانش به اندازه انگشتان دست وپای بچه دبستانی هست انها هم نظری دارند و شعوری!
  تعجب میکنم بنده را احساساتی میدانید(آخرین جمله) ولی نظر بنده را درباره خرد میپرسید؟ شاید بشه گفت احساس و منطق عین اسید وباز است که محیط اسیدی باز نیست و...یعنی شما اگر احساساتی باشید معمولا منطقی نیستید و برعکس !(ph&poh) لذا شما اول بنده را بعنوان خردگرا قبول بفرمایید تا سوالات شما را درحد شعورم جواب بدم!
  فقط پیش درآمد بگم در مجلسی بچه مکتبی گفت بله عقل و خرد قابل اعتنا نیست، گفتم ماشین زانتیایت رابا وانت پیکان ما عوض کن ! گفت چرامگر مخم تاب داره ؟ گفتم چی جوری فهمیدی ؟با قوزک پایت یا عقل؟ چرا وقتی صحبت از جهان وهستی میشه خرد تعطیل ولی در مسایل معمولی.....
  بحث علیرغم خواست بنده وشما بیراهه تر میشه!فعلا در بریتانیکا در خصوص راسیونالیست وخردگرایی و...غوری بفرمایید تا بعد از پذیرش این حقیر بعنوان طرفدار خرد جواب سوالات را بنویسم!
  بینهایت!

  پاسخحذف
 36. جالبه هر کی موافق مهندس باشه منظورش را فهمیده و گر نه بیراهه رفته و بی ارتباط نوشته!!...
  بهرام

  پاسخحذف
 37. اصلا معلوم است شما در این نوشته من با چه چیزی مخالف هستید؟ باور کنید سوال بی نهایت مهمی است.

  پاسخحذف
 38. اشاره به ماکسول و راسل دقیقاً اشاره به وضعیت تاریخی است. ما امروز در موقعیتی از تاریخ قرار داریم که خصایل اندیشیدنمان نسبت به قدما( بگیر ماکسول و راسل) متفاوت است. اگر این تفاوت را در نظر نیاورید اساساً برای عقل و قوزک پای شما تفاوتی قائل نیستم. می فهمم که در ظاهر برخی تفاوت ها بزرگ تر از دیگری است اما حتی برای شناخت بزرگی یا کوچکی تفاوت ها هم نیاز به متدولوژی و روش های معتبر شناخت شناسی است نه نمایش قدرت.
  خردگرا دانستن شما از نظر من هیچ ارزشی را بر شما سوار نمی کند مثل فیلسوف دانستن من از جانب شما. اساساً بحث ارزش ها نیست.
  واژه ی خرد یا عقل به شدت ارزشی شده و پوزیتویست ها و علم پرست ها آن را برای خود مصادره کرده اند در حالی که جادویی اندیشیدن هم با عقل یا بهتر بگویم با مغز و زبان صورت میگیرد. چیزی که تفاوت دارد پیش فرض ها، مقدمات و روش های تحلیل و تایید فرضیه هاست. به نظر شما تاثیرگذار بودن کلام یا عمل آیینی یک فرضیه نیست. عقل گرایی یک عنوان کلی است که من هم روی آن بحثی ندارم اما مصادیق، شاخص ها و معیارهای آن است که خصوصاً در دویست سال گذشته به شدت مناقشه انگیز بوده و در چشم انداز تاریخی مورد تردید واقع شده. کسی در ارزش کار نیوتن و انشتین و ماکسول شک نمی کند اما این به معنی دور ریختن کتب آسمانی( که من آنها را آسمانی نمی دانم) نیست. پیشنهاد میکنم فیلم بی نظیر اودیسه ی فضایی 2001 اثر درخشان استنلی کوبریک را ببینید.
  من یکبار اندیشه هایم را یا بهتر بگویم اندیشه هایی را که از آنها حمایت می کنم را در قالب یک کتاب منتشر کرده ام اگر چه یادآوری آنها برایم جالب است اما تایپ آن اضافه کاری بی اجری است. اگر زحمت کشیده مطالعه بفرمایید و نقد مدونی روی آن بنویسید عدالت برقرار میشود و من ملزم میشوم با جدیت بیشتری مطالب شما را دنبال کنم. البته متقابلاً حاضرم اگر مطلب منسجمی دارید بدون هیچ پیش شرطی آن را مطالعه کنم.

  پاسخحذف
 39. قابل توجه جناب بی نهایت و بهرام عزیز
  منظور احمد کتاب "رابطه میان ایده پسامدرن و عدم تعین" انتشارات نشر نی نوشته احمد تابعی است.
  من این کتاب را تا حدودی خوانده ام. کتاب در شش فصل نوشته شده است که دو فصل اول آن بسیار خواندنی است ولی متاسفانه فصول بعدی زیادی پست مدرن است و زمینه شناخت کافی از هنر غرب، مخصوصا هنرهای تجسمی را لازم دارد. خلاصه اینکه بقول مشدی عباد تاریخ نادر شاه را تا نصفه خواندم. بعدا که به احمد موضوع را گفتم، گفت که تمام آنچه خواندی مقدمه بود و مطالب اصلی در فصول بعدی است. اگر اینطور حساب کنیم من هنوز این کتاب را نخوانده ام. گرچه خود معتقدم همان دو فصل اول مطالب بسیار قشنگی داشت.

  پاسخحذف
 40. خردگرا بودن به معنی اعتقاد و گرایش وتمایل به خرد بعنوان ابزار اساسی شناخت است وقصد ارزش گذاری؟! برای خود ندارم! چطور دهان برای خوردن است و چشم برای دیدن وقوزک پا برای تعادل و... مغز هم برای اندیشیدن است که نرم افزار ان هماناعقل و اندیشه و علم و ریاضی و تحلیل وتخیل...میباشد.به همین علت پیچیده ترین پدیده کاینات است که حتی قادر به تحلیل ونقد خود است. همه افاضات روان پریش بنده و جنابعالی خروجی و جمعبند خرد من وشماست. چون بقول شوپنهاور فلسفه هیولای هزار سری است که هر یک چیزی برای گفتن دارند. توجه کنید گفته هزار سر نگفته هزار چشم یا هزار گوش هزار قوزک پا!
  البته شما حتما بیکن وشوپنهاور و لایبنیتز ودکارت ..رابه تاریخ سپردین ولی من در فهم انها مانده ام و این باعث شوت شدن بنده به سیاره دیگر شده( فیزیک مدرن ونسبیت انیشتین را بار دوم با نمره 13 پاس کردم).
  به اعتقاد بنده و بقول لری اش : ندید پیش نیاز فلسفه ،علوم پایه ریاضی وفیزیک بوده و بقیه ول معطلند. نمیشه با پایه ادبی و درس فلسفه منطق دانشگاه هنر وادبیات ره به جایی برد ! بدون تفکر ریاضی واستدلالی همان کتب آسمانی میماند که به انهم معتقد نیستید.(اصلا برای چی در جمله اتان آوردین، معلوم نیست)! رفیقی دارم که مهندس برق- کنترله (رتبه ممتاز کنکور) ولی فوق لیسانسش فلسفه (با پایان نامه نمره 20)است. چرا فلاسفه تاثیر گذار اغلب ریاضیدان بوده اند. مثل لایبنیتز مخترع انتگرال ودیفرانسیل و دکارت و...!
  ضمنا همه ما فیلسوف به معنی دوستدار دانایی و دانش هستیم و قصد ارزشگذاری هم در بین نیست! اصلا من ماندم که کلمه "ارزش "در این بحث ، جایی نداره چرا که ارزش یک مفهوم نسبی و اعتباری است و شما با خرج کردن ان دنبال چی هستین؟ ارزش بیشتر در حوزه اجتماع و زندگی روزمره و..هست! شاید ما در راسل ماندیم و به مصادره خرد مشغولیم!!مصادره کیلویی چند؟ خرد و علم عجین هستند ومنبع وسر منشا اگاهی، خرد وعقل است. برای نفی دیگران و توجیه واثبات هپروت به هر چی متوسل میشین!
  تکرار: بنده در تیم معتقدین به اصالت عقل وخرد هستم و هر چیزی که منطقی نباشه نمیپذیرم (سالها بعنوان فرضیه بماند که بماند!) بالاخره بعضی از سیستمها هنوز تحت داس و یونیکس هستند....
  در خصوص کتاب هم ،انطور که مهندس فرمودن مضوع ان هنری است که بنده از درک آن عاجزم و دنباله رو ریاضی و بینهایت،...
  کمال مطلق، جمال مطلق، قدرت مطلق و هنر مطلق و علم مطلق.... همه اینها یعنی بینهایت! به بینهایت قسم، نمیخوام سوار ارزش بشم!
  اقای مهندس با اینهمه ارادتی که به احمد خان داری این کتاب را بالاغیرتا تمام کن وبعد به به و چه چه کن!
  دیگر این بحث را ببندیم و سراغ دریافت یارانه هابریم که انهم از ان کلمات خنک مصنوع فرهنگستان فارسی است که بر جایگاه فردوسی وسعدی نشسته اند و فیضان میکنند. کی گفته معنی لغوی سوبسید، کمک وhelp است؟
  لابد صبر میکردید عربها میگفتن: المدد بعد شما هم میگفتین یارانه! حسن ختام
  بینهایت

  پاسخحذف
 41. با درود! بنده هم فکر میکنم یورونیوز نه بخاطر اهمیت اخبار ایران بلکه بخاطر مهاجرت بیرویه فارسی زبانها به اروپا، زبان فارسی را به لیست خود اضافه کرده! چون به عنوان مثال چند روز پیش در حالیکه بیبیسی و صدای امریکا درماجرای سحابی و دخترش خودشان را جر میدادند ، یورونیوز حتی اشاره ای هم نکرد. فکر کنم اروپاییان از طریق رادیو دویچه وله و پاریس و... اخبار ما را تعقیب میکنند.
  صفر

  پاسخحذف
 42. احتمال بسیار زیاد این فاجعه دردناک برای کارمندان ایرانی یورونیوز بسیار اهمیت داشته ولی ظاهرا در راستای اخبار جهانی و اروپائی یورونیوز بدبختانه کم اهمیت تلقی شده است. من البته در آن فاصله در مسافرت بودم که کل سفر برایم زهرمار شد و همینطور شرمسار از وجدانم. یک چهره به معنای واقعی ملی درگذشت و دخترش نیز به آن شیوه به دنبال پدر رفت. اخبار را از یورونیوز نتوانستم دنبال کنم که آنها چطور به این موضوع پرداخته اند. ولی اگر بی اهمیت دیده اند قطعا برای ما ناراحت کننده است اما در راستای همین مطلب من هم هست. نشان می دهد که یورونیوز به فارسی است ولی در باره مطالب مهم برای فارسی زبانها نیست. اگر اندکی گرایش منظقه ای داشت باید کلی خبر کار می کرد. مصیبت خانواده مرحوم سحابی شاید یکی از چند فاجعه بزرگ کشور ما باشد. من مطالب مرحوم سحابی را از ایران فردا مرتب دنبال می کردم. او به طرز حتی افراطی درد وطن داشت . از این منظر حتی موضع او در خصوص زبانهای غیر فارسی به نظر من چندان جالب و منصفانه نبود. ولی در عمل حاضر بود خود و خانواده و حتی حیثیت اش را فدای تمامیت ارضی ایران کند. در سرزمینی که همه چیز حول محور این ضرب المثل می چرخد که دیگی که برای من نجوشد می خواهم سر سگ در او بجوشند، چنین شخصیتی استثنا نیست؟ چنین چهره ای باید با چنین وضعیتی برود؟

  پاسخحذف
 43. یک نکته هم من در باره یورونیوز که مهندس بیلگیتس بالانجی اشتباها یورونیوز فارسی به ان گفته (برعکس بیبیسی فارسی)بگم :اگر دقت کنید مثلا وقتی نرخ ارزها را میگه بهیچوجه از برابری ان با ریال چیزی نمیگه!...
  آدی باتمش

  پاسخحذف
 44. جناب آدی باتمیش: آدن وار، سسن اوجا اولسون
  خوب همین هم تائیدی بر مطلب من است، به فارسی پخش می شود ولی لزوما در باره مناطق فارس زبان نیست. در عرصه جهانی هم ریال هم چندان داخل میوه جات حساب نمی شود.
  احتمالا خواسته ای من را دست بیاندازی ولی خداوکیلی اگر بیل گیتس بداند من با داس باستانی اش چه کارها که نمی کنم و چه توسعه ای به آن داده ام، شاید برایم جایزه هم بفرستد. اگر اهل کامپیوتر هستی این مطلب را ببین
  http://mohammadbb.blogspot.com/2011/02/blog-post.html

  پاسخحذف