۱۳۸۸ بهمن ۱, پنجشنبه

اولین مطلب – بهترین موفقیت در پپسی مشهد

مهر 1373 که مصادف با شروع سال مالی شرکت ساسان است، نسخه اولیه سیستم توزیع و فروش را راه اندازی کردم، اکنون بیش از 15 سال از آن زمان می گذرد. در این مدت موفقیتهای زیاد و در مواردی نیز با شکست در این صنعت مواجه شده ام . استفاده از حسابداری مشتریان و نگهداری دقیق حساب عاملین فروش با تمام جزئیات، نهایت استفاده از این سیستم است. البته در حالت مبتنی بر فروش گرم حقیقتا کار طاقت فرسائی است و قبلا در دو شرکت زمزم مشهد که پیشرو در این زمینه بود و خوشگوار مشهد به طور کامل به موفقیت رسیدیم، شرکتهای دیگر نیز هر کدام با درصدی از موفقیت در این خصوص تلاش می کردند. از زمانی که فروش بر مبنای سفارش متداول شده است و رویکرد جدید اکثر شرکتها نیز این روش است به واسطه صدور فاکتور در ابتدای کار، نگهداری حساب مشتریان ساده تر شده است این مقدمه را گفتم که حق دوستانم در زمزم مشهد که با کمترین امکانات، اولین شرکت نوشابه سازی بودند که حساب فروشنده و عاملین فروش را همزمان نکهداری کردند، ضایع نشود.
اما پپسی مشهد یا همان نیسان شرق، این شرکت قریب به چهار سال پیش اقدام به خرید نرم افزار من کرد، اما بلافاصله از اجرای آن پشیمان شد اصلی ترین دلیل در واقع همانی است که همه می دانید "د.ا.س" (به سبک خلیج ع ر ب ی که نمی خواهند اسمش را هم بیاورند). و البته به قدری در این خصوص حق با مشتری است (من اصلا به این اصل که حق با مشتری است هیچ اعتقادی ندارم) که زبان من قاصر از هر دفاعی بود، هیچ کاری از دستم بر نمی آمد الا اینکه آرزو کنم یک روزی سیستم من وارد پپسی مشهد بشود، تا ثابت کنم میتوان حتی از آن ایراد بزرگ هم صرفنظر کرد. بالاخره این فرصت درست یک سال قبل نصیب شد و مدیریت عامل و مالی و فروش شرکت، زبده ترین نیروی خود آقای رضا نخعی را به عنوان مدیر پروژه معرفی کرد. فرصتی پیش آمد، تاریخی. که قبلا نظیر آن را فقط در یک شرکت دیده بودم. سه حوزه نرم افزاری و مالی و فروش همزمان تصمیم به اجری موفقیت آمیز سیستم گرفتند و هماهنگی و همدلی کامل میان این سه حوزه برقرار شد، کاری کردیم کارستان ! پیاده سازی و اجرا و ثبت و ضبط تمام گردش کار از سفارش تا فروش، از دریافت تا وصول، از برگشت از فروش تا امانی چنان دقیق و مطابق تصمیماتی که گرفته می شد، پیش رفت که در اولین سال مالی موفق شدیم حساب فروش را بر مبنای حسابداری عاملین ببندیم. دوستانی که در صنعت نوشابه هستند و فعالیت پخش دارند می دانند که کار چقدر باید حساب شده و دقیق انجام بگیرد که بدون یک ریال خطا، مدیریت مالی شرکت تطبیق مانده مشتریان با فروشندگان را به عنوان سند انتقال دوره مالی بپذیرد. این موفقیت و با این سرعت و در اولین سال مالی، مطابق پانزده سال تجربه من، فقط در شرایطی امکان دارد که:
1- نرم افزار خوب و مناسبی انتخاب و درست پیاده سازی شود.
2- مدیریت مالی شرکت مصمم به اجرای سیستم با در نظر گرفتن شرایط فروش باشد.
3- مدیریت فروش مصمم به اجرای سیستم تحت مدیریت فرد توانمندی از امور مالی شرکت باشد.
با احترام به همه دوستانم در فروش باید بگویم مهمترین نکته همین بند سوم است، چرا که تمام پیچیدگیهای سیستمی و نرافزاری فروش، در امور مالی خود را نشان می دهد. بسیاری از دوستان فروش من را متهم می کنند که بیش از حد مالی زده هستم، من نیز همیشه در جواب گفته ام، کاملا درک میکنم هنر فروختن جزو بالاترین توانائیها ست، اما تمام این هنر در پیش بینی ناپذیر بودن شیوه تنظیم ارتباط دو طرف خریدار و فروشنده است، که اصلا سیستم پذیر نیست. آنچه که کار اداری و ثبت و ضبط صرف در واحد فروش است نهایتا صدور سندی است بنام فاکتور فروش، که با اکسل نیز انجام شدنی است که البته کسانی این کار را هنوز انجام میدهند. بعبارتی باید میان مدیریت فروش و مدیریت اداری فروش فرق قائل شد که بسیاری این دومی را با مدیریت فروش اشتباه گرفته اند. آنچه که این پروسه را سخت می کند اجرای عملیات به گونه ای است که قابلیت ثبت حسابداری داشته باشد، برای این موضوع امور مالی به لحاظ نوع کار خود، آنچه که فروش می داند را خوب بلد است ولی دوستان فروش اصلا لازم نیست که درگیر این موضوعات شوند.
اجازه بدهید شکسته نفسی و تعارفات درویش مسلکانه را کنار بگذارم و به هر سه این حوزه با ذکر مشخصات تبریک بگویم . از بابت نرم افزار و پیاده سازی خوب و پشتیبانی مناسب برای خودم کارت تبریک ارسال می کنم از بابت فروش به مدیریت فروش شرکت نیسان شرق که با هماهنگی کامل در جهت پیشبرد پروژه تلاش کردند تبریک می گویم. از همه مهمتر و موثر تر مدیریت مالی شرکت که با حمایت کامل و تعیین تمام وقت یکی از زبده ترین نیروهای خود، آقای رضا نخعی به عنوان مدیر پروژه تضمین این موفقیت را مهیا کردند. ضمن تبریک به ایشان، افتخار این همکاری و موفقیت انشا.. برای همیشه تداوم داشته باشد.
در خاتمه بگویم که این وبلاگ را مخصوص سیستم راه انداخته ام هر تغییری که در سیستم می دهم به کاربران ایمیل می کنم ولی دریغ از خواندن !!. بگذریم از معدود دوستان، بقیه وقتی به مشکل بر می خورند گزارش می دهند، انگار نه انگار که قبلا توضیح آن را فرستاده ام. از این به بعد مطالب را در همین جا خواهم نوشت که قابلیت ماندگاری بیشتری دارد و هر آن می توانید مراجعه کنید و کامنت بگذارید و سایر دوستان را از نظرات خود مطلع کنید. در پست بعدی بیشتر توضیح خواهم داد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر