۱۳۸۸ بهمن ۲۰, سه‌شنبه

گزارش چند سطحی و سالهای مالی گذشته

پس از گسترش اخیر گزارش چند سطحی عوامل و استقبال شما از آن، دو پیشنهاد بسیار جالب برای گسترش بعدی دریافت کردم.

اول اینکه بتوان به تفکیک تاریخ و شماره بارنامه یا سفارش هم این گزارش را گرفت، به نظرم رسید اگر این این سه آیتم به سطوح گزارش برده شود، به طرز باور نکردنی قدرت مانور شما را بالا خواهد برد. که خوشبختانه به نحو احسن انجام شد.

پیشنهاد دوم اخیرا در فرد آذربایجان که زیاد از این گزارش استفاده می کنند، اضافه کردن مقایسه سال مالی بود. دو راه حل برای این مسئله بود، اول اینکه مقایسه با سال مالی گذشته مثل خیلی از گزارشها، اضافه و شکل ظاهری آن هم ستونی طرح شود. بالطبع امکاناتی مانند مقایسه و درصد پیشرفت و پسرفت هم جزو لاینفک آن بود. راه حل بعدی امکان رفتن به چندین سال قبلی به انتخاب کاربر بود، که گزارش را به شکل سطری تولید کند. من این راه حل را انتخاب کردم. قبول دارم که در نگاه اول شکل ستونی مطلوب است ولی چون کاربرد چنین گزارشی معمولا مدیریتی است، میتواند کاربرد فوق العاده ای در ساخت گزارشهای خلاصه و بسیار مرتب داشته باشد. دوستانی که با SQL-2005 به بالا کار کرده اند می دانند که امکانی بنام Pivoting دارد با چند خط Script میتوان همین گزارش را به شکل ستونی و بسیار زیبا برگرداند و هر چند سال مالی را که مد نظر باشد گزارش دهی کرد. تصور بفرمائید اگر تاریخ هم یکی از سطوح انتخابی باشد چه گزارشهای کاربردی و مقایسه ای زیبائی میتوان تولید کرد.

برای استفاده از این امکان اگر در فیلد "سالهای مالی قبل" هر عددی بنویسید به همان تعداد به سالهای قبل برخواهد گشت و به همراه سال جاری گزارش هر آیتم به شکل سطری تولید خواهد شد.

مشکلی که ما داریم و سالهاست حضوری مطرح می کنم و محبت می کنید و بلافاصله نشنیده می گیرید، استفاده بسیار ابتدائی از اکسل است. نوشتن اسکریپت و استفاده از دیتابیس هم که اصلا بهتر است مطرح نشود. این در حالی است که امروزه هیچ سیستمی گزارشهای سلیقه ای خاص و مورد نظر مدیریت را از پیش آماده ندارد، که اصلا در این صورت گزارش مدیریتی نیست. نوع خروجیهای آماده و خلاصه بستگی زیادی به سلیقه مدیران دارد، هر سیستمی برای راحتی کاربران در تولید گزارشهای خاص سعی در ابزارسازی بهتر می کند، اما برای تولید گزارش و دیتا در فرمت اکسل اجماع وجود دارد. در این سیستم نیز علاوه بر ابزار خاص فرمها، سعی شده است تمام خروجی ها قابلیت انتقال به اکسل را داشته باشند.

پی نوشت 1 :

پیشه یکی از سطوح اساسی در این گزارش، پس از توسعه به پردازش عملکرد عاملین، فراموش شده بود. حوصله جبران آن نبود، منتظر ماندم تا درخواستی شود. مطابق معمول از زمزم مشهد پیشرو در نگهداری دقیق حساب عاملین این درخواست رسید، بلافاصله اعمال و ارسال شد.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر