۱۳۹۱ بهمن ۲۴, سه‌شنبه

علی دائی و یک پیشنهاد سوخته


سیزده سال پیش این یادداشت و پیشنهاد را بردم و تحویل دفتر روزنامه نشاط در حوالی میدان کتابی دادم. خوشبختانه در شماره سوم خرداد هفتاد و هشت منتشر شد. آن موقع علی دائی در بایرن مونیخ بازی می کرد و در اوج دوران فوتبالی خود بود. روزنامه نشاط از پرتیراژترین روزنامه های اصلاح طلب بود و تصور می کردم احتمال اینکه دائی این پیشنهاد را ببیند، زیاد است. شاید هم دیده و نپسندیده، ولی اکنون که نگاه می کنم، می بینم خیلی پیشنهاد خوبی به او داده بودم. متاسفانه همانطور که پیش بینی می کردم، او نیز در تهران ماندگار و علاوه بر مغازه داری، درگیر فوتبالفارسی سرخابی شد. دائی هیچ تاثیر مثبت و محسوسی برای فوتبال اردبیل و آذربایجان نداشت. البته از قدیم گفته اند که ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است. شایان ذکر است که در آن تاریخ من از اهمیت تراکتور که این روزها صدر جدول لیگ برتر را زیباتر کرده، اطلاع نداشتم.جایگاه اجتماعی قهرمان ملی

اصولا ورزش کاران و قهرمانان ملی ما در روزهای اوج قهرمانی نگاه محسوسی به آینده و تامین اقتصادی در روزهای فراموشی دارند. البته این موضوع ریشه در فرهنگ ملی ما دارد و به جای خود امر پسندیده ای است. اما این آینده نگری توام با ابتکار و خلاقیت نیست و شکلهای سنتی آن مانند خرید مغازه ورزشی، نمایشگاه ماشین و ... کاملاً معمول است که هر فرد عادی نیز می تواند این فعالیتها را انجام دهد.

نگاهی به وضع فوتبال امروز ما بیانگر واقعیتهای تلخی است. دو باشگاه پرسپولیس و استقلال دو قطب تماشاگر پسند فوتبال هستند و حتی در شهر فوتبال خیزی مثل اصفهان طرفداران تیم پرسپولیس به هنگام مسابقات بیشتر از تیم های محلی است. نمی توان این موضوع را به حساب فوتبال حساب شده و زیبای این دو باشگاه گذاشت.

با کمال تاسف به جزء طرفداران بی شمار هیچ کدام از ویژگی های این دو تیم در حد یک باشگاه سازنده حرفه ای نیست تیم پرسپولیس با ملیونها طرفدار حتی زمین اختصاصی نیز ندارد. اگر فقط سازندگی را ملاک قرار دهیم به نظر می رسد حذف باشگاه بی سر و صدا و بی طرفدار راه آهن برای فوتبال کشور از حذف تیم پرسپولیس بیشتر ضرر داشته باشد. در چنین شرایطی اگر قطب سومی در فوتبال کشور و در یکی از مناطق فوتبال خیز و فوتبال دوست به وجود آید تاثیر شایان توجهی در امر باشگاه داری علمی و حرفه ای خواهد گذاشت. برای اینکار چه کسی شایسته تر از علی دائی؟ و چه شهری مناسبتر از اردبیل؟

امروز علی دائی محبوبترین فوتبالیست کشور است که اگر نگوئیم بی نظیر قطعاً از این نظر کم نظیر است، اگر ویژگی تحصیلات دانشگاهی قابل قبول و تجربه یکی از حرفه ای ترین باشگاههای دنیا را نیز اضافه کنیم مطمئناً بی نظیر خواهد بود. دائی می تواند با تکیه بر حمایت و همکاری همشهریان متمول خود که کم هم نیست و محبوبیت فوق تصورش قطب سوم و پرطرفدار فوتبال کشور (باشگاه سبلان) اردبیل را تاسیس و اداره کند. چنین کاری از هر کسی ساخته نیست امید است او این پیشنهاد را جدی بگیرد و بر فعالیتهای بازرگانی صرف در آینده ترجیج دهد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر