۱۳۹۰ خرداد ۱۷, سه‌شنبه

تغییرات جدید در کدینگ بانکهای کشور


برای کسانی که تا کنون با سیستم های خزانه داری کار نکرده اند و ضرورتی به ارسال و دریافت الکترونیکی گردش چکهای خود با بانک عامل نداشته اند، شاید باور کردن این نکته سخت باشد که علیرغم یک قرن سابقه بانکداری مدرن در ایران، و دهها سال سابقه استفاده از سیستمهای نرم افزاری، بانکهای کشور تا کنون کدینگ واحدی نداشته اند. هر بانکی، خود و سایر بانکها را بصورت کاملا مستقل کد گذاری کرده است. مثلا بانک تجارت به خود کد یک و بانک ملی کد دو داده بود. این کدینگ در بانک صادرات کاملا متفاوت بود. برای برطرف کردن این موضوع بخشی تحت عنوان کدهای بین بانکی در خزانه داری سیستم توزیع و فروش وجود دارد. که در آن مشخص می شود هر بانکی خود و دیگری را چگونه کد گذاری کرده است. مبنای ارسال فلاپی به بانکها هم، همین کدهای بین بانکی است. خوشبختانه اخیرا بانک مرکزی 28 بانک عامل را کد گذاری کرده و بانکها را نیز ملزم به تبعیت از این کدینگ کرده است. اینکه استفاده عملی از این تغییرات چقدر زمان خواهد برد معلوم نیست. اما از آنجائی که باید این اقدام را به فال نیک گرفت تا از آشفتگی کدینگ بانکهای کشور نجات پیدا کرد، به پیشنهاد جناب آقای براتی مدیریت مالی کوکا در تهران، برنامه مناسب و راحتی در سیستم توزیع و فروش قرار داده شد تا این تبدیلات به سادگی انجام شود. شایان ذکر است که این برنامه پس از اجرا با این فرض که به ظن قوی در تمام سالهای مالی، کدینگ بانکهای شما یکسان است، شروع به تبدیل اطلاعات در تمام سالهای مالی خواهد کرد. اگر احیانا در سالهای مالی مختلف، کدینگ متفاوتی برای بانکها استفاده شده است، ضمن تبریک به شما در بلند شدن روی دست بانک مرکزی برای آفریدن فاجعه کدینگ، باید سالهای مالی را جداگانه تبدیل اطلاعات کنید. لازم است توجه فرمائید که این تبدیلات هیچ کنترل شبکه ای و احیانا کنترل قطع عملیات در میانه کار به هر دلیلی را انجام نمی دهد. قبل از شروع، از بکاپ و خارج شدن تمام کاربران از سیستم باید مطمئن بود. در شرکتهائی مانند کوکا و زمزم و پپسی که بصورت هلدینگ اداره می شوند، اگر کدینگ بانکها در شرکتهای مختلف، یکسان تعریف نشده است (که نشده است) میتوان پس از این تبدیلات حسابهای جاری مسئله دار را براحتی تبادل کرد. اینکه شرکتهای یک گروه از حسابهای جاری مشتریان بدحساب خود مطلع شوند، میتواند پرکاربرد باشد. روال کار به شرح زیر است :
1-     فرم Bank.Frm را که در فرمهای اوریجینال وجود دارد، و برای این منظور طراحی شده است، باید ویرایش و کدهای قدیم و جدید را در آن ثبت و در فولدر فرم قرار دهید. هر 28 کد اعلام شده توسط بانک مرکزی در این فرم بصورت پیش فرض گنجانده شده است. سایر بانکها و موسسات مالی و اعتباری که از طرف بانک مرکزی رسمیت ندارند، بهتر است به همان شکل سابق باقی بماند. در صورت تمایل به تغییر، در انتهای این فرم کدینگ قدیم و جدید آنها را وارد کنید. کد قدیم تمام بانکها در فرم پیش فرض سه صفر لحاظ شده است.
2-     در بخش مدیریت – نگهداری سیستم، پس از اطمینان از تهیه پشتبانی لازم و تنظیم مناسب فرم مذکور، متناسب با کدهای قدیم خود،  تغییر کدینگ بانکهای کشوری را اجرا کنید.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر