۱۳۹۰ اردیبهشت ۲۴, شنبه

قیمت نوشابه ایرانی به ریال و دلار


در فروردین 1381 که نرخ ارز آزاد شد، نوشابه یک و نیم لیتری تولید داخل 290 تومان و قیمت دلار 792 تومان بود. بعبارت دیگر، صادر کننده ایرانی بدون در نظر گرفتن سایر تسهیلاتی که دولت برای صادر کنندگان قائل است، می توانست نوشابه تولید داخل را بر مبنای حداکثر 36.5 سنت در بازار منطقه به فروش برساند. در ابتدای فروردین سال جاری، قیمت دلار 1036 تومان و نوشابه تولید داخل 700 تومان قیمت گذاری شده است. بر همان مبنا، قیمت برای صادرات 67.5 سنت خواهد شد، یعنی تقریبا دو برابر. از منظر صادرکننده، قدرت رقابت او با رقیب خارجی نصف شده است. انگار که ارزش پول کشور دو برابر شده باشد. برای درک این استدلال اقتصاددانها که می گویند پائین نگه داشتن مصنوعی قیمت ارز کمر صادرات را شکسته است، لازم نیست 20 واحد اقتصاد پیشرفته پاس کرد. همین نوشابه خودمان گواه همه چیز است. باید توجه داشت، نه ارزش جهانی دلار در این بازه زمانی اینقدر تغییر کرده است و نه تولید کننده داخلی از 700 تومان فعلی راضی است. اگر این روال ادامه پیدا کند، از منظر واردات موضوع برای ما فعالان صنعت نوشابه از این نیز غم انگیزتر خواهد شد. احتمالا در آینده نه چندان دور، واردات که جای خود دارد، قاچاق نوشابه نیز برای قاچاقچیان حاضر به یراق صرف خواهد کرد. در اینصورت همه باید به فکر کار دیگری باشیم.

۴ نظر:

 1. تا وقتي ما ملت نوشابه شيشه اي مصرف ميكنيم هيچ مشكلي پيش نمياد . نگران نباشيد.

  پاسخحذف
 2. خوب استحضار دارید که خط تولید شیشه زیادی تحت داس است. و احتمالا زودتر از موعد واردات نوشابه، نسل آن برچیده شود. باز تکلیف ما چیست؟ البته اگر این چینی ها هستند، که شیشه ای را هم وارد و دوباره شیشه خالی را پس می گیرند. در جاده تهران شمال که شرکتهای چینی پیمانکار آن هستند، کارگران عادی نیز چینی است. یعنی این کشور که خوشبختانه عقلش به اندازه مدیران اقتصادی ما، جهانی!!! نیست و برعکس سرزمین گل و بلبل، چنان پول خود را تعمدا ضعیف نگه داشته است که هزینه کارگر سخت کوش و بی توقع افغانی نیز از آوردن کارگر چینی بالاتر است. حالا می خواهی زیر جمع کردن شیشه رفت و برگشت بمانند؟
  باور کن باید دنبال یک کار باشیم

  پاسخحذف
 3. خیلی نگران نوشابه نباشید خانه از پایبست ویران است الان تقریبا تمام صنایع ما بخصوص صنایع مادر درگیر این مشکل ارزش دلار وپول ملی هستند و خلا ناشی از این مشکل رانیز البته خدابرکت دهد تجار وبازاریان عزیز پر میکنند!!!!و بازهم البته با کمک دولت مهرورز عدالت گستر

  پاسخحذف
 4. محید جان
  من در همین نوشابه با همکارانی مواجه هستم که حسابدار هستند، اقتصاد خوانده اند، بانکداری کرده اند و همچنان نمی فهمند و می گویند : کو وضع اقتصاد خراب است؟
  اگر برای یکی از آنها توانسته باشم بگویم رمالی چه بر سرمان آورده، کافی است.

  پاسخحذف